SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Od 1 lipca 2015 roku nie płacimy za złomowanie aut: koniec opłaty recyklingowej

Od 1 lipca 2015 roku nie płacimy za złomowanie aut: koniec opłaty recyklingowej

03.12.2014, godz. 13:06
złomowanie aut
złomowanie aut foto: EAST NEWS

Sejm przegłosował nowelizację przepisów dotyczących recyklingu samochodów. Najważniejsze zmiany to brak opłaty recyklingowej i darmowe złomowanie. Rząd podejmuje też walkę z szarą strefą.

Już niedługo odetchnąć będą mogli właściciele samochodów, którzy do tej pory przy każdej rejestracji sprowadzonego zza granicy wnosili opłatę recyklingową w kwocie 500 zł. Po wejściu w życie nowych przepisów pieniądze zostaną w naszej kieszeni. Dodatkowo stacje demontażu pojazdów nie będą mogły pobierać opłat za złomowanie aut z terenu Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nowe prawo zabrania takim stacjom również wydawać zaświadczeń o przyjęciu pojazdu do demontażu bez jego faktycznej utylizacji – za takie działanie grożą kary i odebranie uprawnień.

Zobacz też: Złomowanie samochodu. Jak prawidłowo zrobić kasację auta

Według ekspertów, tzw. szara strefa związana z recyklingiem powoduje, że poza systemem demontażu pojazdów istnieje aż 65% pojazdów wycofanych z eksploatacji. Może to oznaczać nawet 10 mln. samochodów w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, które de facto nie istnieją.

Nowe przepisy recyklingowe nakładają na przedsiębiorców sprzedających ponad 1000 samochodów rocznie zapewnienie co najmniej 3 stacji utylizacji pojazdów w każdym województwie. Ci których sprzedaż nie przekracza 1000 egzemplarzy będą musieli zapewnić minimum 3 stacje w całym kraju.

Nowe przepisy prawdopodobnie zaczną obowiązywać od 1 lipca 2015 roku.
.

AKTUALNE INFORMACJE

Czytany artykuł pochodzi z końca 2014 roku. Aktualne informacje na temat zniesionej opłaty recyklingowej, tańszego sprowadzania samochodów z zagranicy oraz opłat, znajdują się w temacie pod tym linkiem. Nowelizacja przepisów poza zniesieniem opłaty 500 zł za recykling, nakłada na dilerów samochodowych i właścicieli komisów stworzenie sieci zbierania zużytych aut.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: