SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Od 1 stycznia pełne odliczenie VAT od zakupu auta "z kratką"

Od 1 stycznia pełne odliczenie VAT od zakupu auta "z kratką"

18.12.2013, godz. 11:22
auto z kratką, kratka w samochodzie
foto: Volvo

Przedsiębiorcy mogą już zacierać ręce i szukać dla siebie nowego samochodu "z kratką". Po 1 stycznia będzie można kupić auto na firmę z pełnym odliczeniem podatku VAT, a także zaoszczędzić później na jego eksploatacji i paliwie.

Obecnie nabywając samochód osobowy przedsiębiorca może dokonać odliczenia do 60% VAT-u wykazanego na fakturze, ale nie więcej niż 6 000 zł. Nie ma także w ogóle prawa do odliczenia VAT-u z faktury zakupu paliwa do takiego auta. Odliczenie nie jest natomiast ograniczone w zakresie pozostałych kosztów związanych z eksploatacją. Można więc zmniejszyć VAT np. odliczając VAT z faktur za naprawę firmowego samochodu.

Sprawdź: Volvo już oferuje auta z kratką bez VAT-u

Stosowane obecnie ograniczenie związane z VAT-em obowiązują do końca 2013 roku. Rok temu Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o zgodę na stosowanie odmiennych przepisów regulujących odliczanie VAT-u na samochody niż te, które zawarte są w unijnej dyrektywie. Decyzja derogacyjna w sprawie wniosku Polski o odstępstwo od unijnych przepisów podatkowych, została już podjęta. Wyrażono zgodę na propozycję polskiego rządu, dlatego po drugiej deregacji przedsiębiorcy będą mogli odliczyć już tylko 50% podatku VAT od zakupu pojazdu, paliwa i wydatków eksploatacyjnych.

Na razie jednak nie wiadomo, kiedy nowe przepisy wejdą w życie, z czego skorzystają przez pewien czas przedsiębiorcy. Decyzja Komisji Europejskiej musi uzyskać aprobatę Rady Unii Europejskiej, a później przejść drogę legislacyjną w Polsce. Na to wszystko potrzeba czasu, dlatego od 1 stycznia 2014 roku tymczasowo wracają stare zasady sprzed pierwszej decyzji derogacyjnej. Pozwolą one na odliczenie 100% podatku VAT od zakupu paliwa, eksploatacji, i samochodu osobowego wyposażonego w kratkę.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: