SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Od 15 maja nowe zasady przewożenia dzieci w aucie! 150 cm wzrostu bez fotelika

Od 15 maja nowe zasady przewożenia dzieci w aucie! 150 cm wzrostu bez fotelika

15.05.2015, godz. 10:17
dziecko w foteliku, przewóz dziecka
foto: Skoda

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym wprowadza od dnia 15 maja nowe zasady dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. Ustawa podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego przewiduje m.in., że w fotelikach powinny podróżować dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu.

Nowelizacja przygotowana przez resort infrastruktury zakłada, że obowiązek przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa będzie zależeć tylko od jego wzrostu. Dotychczas obowiązywała granica wieku 12 lat albo wzrostu 150 cm. Nowela zniosła granicę wieku. Przyjęto więc, że dziecko, które przekroczy granicę 150 cm, będzie mogło jeździć bez fotelika.

Ze wzrostem dziecka związane są jeszcze dwa zapisy. Dziecko o wzroście przekraczającym 150 cm będzie mogło już podróżować na pierwszym siedzeniu auta bez specjalnego fotelika. Kolejny zapis dopuszcza możliwość przewożenia na tylnym siedzeniu bez fotelika dzieci, które mierzą minimum 135 cm, ale warunkiem jest zapięcie dziecku pasów.

Zobacz: Eksperci: jazda bez fotelika to śmiertelnie niebezpieczny pomysł

Zgodnie z nowelą, zakazane będzie przewożenie dzieci do lat 3 pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa. Prawo zezwalać będzie teraz natomiast na przewożenie trzeciego dziecka na tylnej kanapie w środkowym miejscu, w autach nie przystosowanych do montażu trzeciego fotelika. Warunkiem jest wiek powyżej 3 lat i zapięcie pasami bezpieczeństwa. Pozostała dwójka dzieci musi jednak znajdować się w prawidłowo zainstalowanych fotelikach bezpieczeństwa.

Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.
.

Zwolnienie z zapinania pasów

Wiadomo konkretnie, kto będzie zwolniony z obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa. Zezwolenie dotyczy: kobiet w ciąży, zespoły medyczne, taksówkarzy, instruktorów lub egzaminatorów szkolących przyszłych kierowców, funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu i Żandarmerii Wojskowej. Również osoby posiadające odpowiednie zaświadczenia lekarskie nie będą musiały zapinać pasów.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: