SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Od 17 maja za przekroczenie prędkości o 50 km/h w mieście stracisz prawo jazdy!

Od 17 maja za przekroczenie prędkości o 50 km/h w mieście stracisz prawo jazdy!

21.04.2015, godz. 12:35
prawo jazdy
foto: zdjęcia własne

Dokładnie 17 maja 2015 roku, w życie wejdzie kolejna nowelizacja kodeksu ruchu drogowego. Wtedy też zostaną mocno podniesione kary za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. To kolejna nowela kodeksu w 2015 roku.

W kwietniu zmieniły się przepisy dotyczące m.in. parkowania na kopercie czy przekroczeniu masy dopuszczalnej pojazdu. Teraz zmiany dotkną kary m.in za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym czy jazdę pod wpływem alkoholu. Od 17 maja 2015 roku za przekroczenie prędkości o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym grozić będzie odebranie uprawnień do prowadzenia pojazdu, na okres 3 miesięcy. Jeśli ukarana osoba zostanie znowu przyłapana na prowadzeniu auta, zakaz przedłużony zostanie do 6 miesięcy. Za trzecim razem uprawnienia zostaną definitywnie cofnięte i trzeba będzie zdawać jeszcze raz egzamin.

Zmienią się również sankcje za przewóz większej ilości osób niż przewidziane przez producenta. Przewożenie zbyt dużej liczby pasażerów, niż określono w dowodzie rejestracyjnym, oznaczać będzie utratę "prawka" na trzy miesiące.

Nie przegap: Zmiany w przepisach: taryfikator mandatów podwyższony

Do tej pory prowadzenie pojazdu bez uprawnień po ich odebraniu przez sąd jest wykroczeniem. Po majowej nowelizacji przepisów wykroczenie stanie się przestępstwem. Kierowca, który zostanie przyłapany na jeździe pod wpływem alkoholu (ponad 0,5 promila alkoholu) oprócz odbycia kary więzienia, będzie zmuszony zapłacić minimum 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym. Przy kolejnym wyroku, kwota wzrośnie do 10 000 zł.

W znowelizowanych przepisach pojawi się możliwość skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów dla skazanych za jazdę pod wpływem alkoholu. Warunkiem będzie odbycie połowy kary oraz zainstalowanie blokady alkoholowej, w postaci urządzenia "alcolock". W przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów, powrót za kierownicę stanie się możliwy dopiero po upływie 10 lat.

Wyżej wymienione zmiany nie będą ostatnimi, które wejdą w życie. Jeszcze w 2015 roku ma zostać znowelizowany taryfikator mandatów, gdzie drastycznie wzrosną stawki za poszczególne wykroczenia.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: