SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Od 2018 roku system eCall obowiązkowym: samochód sam poinformuje o wypadku

Od 2018 roku system eCall obowiązkowym: samochód sam poinformuje o wypadku

17.03.2015, godz. 16:13
SOS system, system eCall
foto: Citroen

Kończą się prace w Komisji Parlamentu Europejskiego nad stosownymi przepisami, dotyczącymi systemu eCall, który od 2018 roku będzie obowiązkowym wyposażeniem nowych samochodów. Dzięki niemu służby ratownicze szybciej zareagują na wypadek drogowy.

System eCall zostanie oparty o telefon alarmowy 112. W momencie wypadku aplikacja sama poinformuje służby ratownicze zbierając dokładne dane o lokalizacji – nawet w przypadku, kiedy podróżujący będą nieprzytomni. Sam system eCall ma być kompatybilnym z nawigacją satelitarną Galileo i EGNOS, ale ma być możliwość kalibracji chociażby z GPS-em. eCall ma zostać wyposażony w funkcję ręcznego wybrania numeru 112 z uniemożliwieniem przypadkowego zgłoszenia. Obowiązek montażu elektronicznego powiadamiania zacznie obowiązywać od 31 marca 2018 roku.

Nie przegap: Poduszki powietrzne w aucie: jak działa airbag, dlaczego podnosi bezpieczeństwo

Część producentów samochodów podobne systemy zaczęła już wprowadzać niezależnie od działania Unii Europejskiej. Różnica polega na oparciu produktu o własny call center, które w momencie otrzymania powiadomienia o wypadku próbuje skontaktować się z właścicielem samochodu, a kiedy to nie skutkuje wzywa służby medyczne na miejsce zdarzenia. eCall ma działać oddzielnie, a systemy powiadamiania ratowników nie mogą mieć wpływu na działanie europejskich urządzeń.

Komisja szacuje koszt montażu takiego systemu w samochodzie na około 100 Euro.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: