SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Oficjalne dane - do Polski trafiło 139 tysięcy aut Grupy Volkswagena z fałszującym oprogramowaniem

Oficjalne dane - do Polski trafiło 139 tysięcy aut Grupy Volkswagena z fałszującym oprogramowaniem

07.10.2015, godz. 16:51
Grupa Volkswagena
Grupa Volkswagena foto: EAST NEWS

Po Polsce jeździ 139 tysięcy samochodów Grupy Volkswagena z wysokoprężnymi silnikami TDI, które emitują za dużo spalin. Tak brzmi oficjalny komunikat podany w środę 7 października, przez ministra środowiska Macieja Grabowskiego.

Silniki Diesla oznaczone kodem EA 189 EU5, których dotyczy międzynarodowa afera, pracują w blisko 11 milionach aut na świecie. Z informacji przekazanej Polsce przez Volkswagena wynika, że w naszym kraju takich kwestionowanych samochodów jest 139 tysięcy. Problem dotyczy 66 870 samochodów Volkswagena, 58 890 pojazdów firmy Skoda, 12 490 aut Audi oraz 3 694 modeli marki Seat.

Sprawdź: Lista silników TDI o kodzie EA 189 EU5 - TABELA OZNACZEŃ

Oznaczenie EA 189 EU5 dotyczy wysokoprężnych jednostek napędowych 1.2 TDI CR, 1.6 TDI CR oraz 2.0 TDI CR. Wybrane roczniki i modele aut z takimi silnikami emitują więcej tlenków azotu niż powinny.
.

Kiedy samochody zostaną wezwane do serwisu

Volkswagen AG przymierzający się do wielkiej akcji serwisowej, już podjął pierwsze kroki w celu wyjaśnienia, które auta podlegają naprawie. Została uruchomiona strona dla klientów, na której można samodzielnie zweryfikować po numerze VIN, czy w posiadanym pojeździe zachodzi konieczność skorygowania programu sterującego. Według oświadczenia nowego szefa koncernu Matthiasa Muellera, w styczniu rozpocznie się akcja wzywania do stacji obsługi aut Grupy Volkswagena z oprogramowaniem umożliwiającym fałszowanie testów spalin w silnikach diesla. Akcja ma potrwać do końca 2016 roku.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku
.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: