SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Omijaj dziury, szanuj kondycję samochodu

Omijaj dziury, szanuj kondycję samochodu

16.02.2016, godz. 15:29
dziura w drodze
dziura w drodze foto: Super Express

Wraz z wyższymi temperaturami, topniejącym śniegiem i w deszczowej aurze, na drogach pokazują się niechciane dziury. Jazda po takiej ulicy wymaga od kierowcy sporo cierpliwości i umiejętności. Niestety nieumiejętne pokonywanie dziur może skutkować kosztownymi naprawami.

Przeszkody w postaci dziur i nierówności to na drogach codzienność w okresie zimowym. Zdarza się, że spotykamy je w dużej ilości i wymaga to od nas uwagi, czujności i zręczności, aby uniknąć wjechania w nie. Ważne, by nie hamować za późno, kiedy samochód już wpadł w dziurę. Dociśnięty przód auta powoduje, że zawieszenie jest bardziej narażone na poważne uszkodzenia.

Najlepiej dziurę ominąć, ale pod warunkiem, że nie narażamy w ten sposób ani bezpieczeństwa własnego, ani innych uczestników ruchu. Wykonywanie gwałtownych manewrów może zakończyć się tragicznieostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Przeczytaj: Dziura w drodze: co zrobić gdy uszkodzi się auto na dziurze, kogo pociągnąć do odpowiedzialności, jakie jest prawo do rekompensaty

Jeśli nie mamy możliwości ominięcia dziury, zwolnijmy maksymalnie i tuż przed dziurą puśćmy hamulec, aby odciążyć przód samochodu. Warto zwolnić możliwie jak najbardziej także dlatego, że wjazd w dziurę z dużą prędkością może spowodować uszkodzenia karoserii, zderzaka, miski olejowej czy innych elementów pojazdu. Dodatkowo wciśnięcie sprzęgła może ochronić skrzynię biegów i silnik przed energią uderzenia.

Nie wjeżdżajmy w dziurę ze skręconymi kołami. Jazda na wyprostowanych kołach zapewni mniejsze obciążenie układu kierowniczego samochodu. Jeśli dziura jest wyjątkowo duża, najlepiej najeżdżać na nią każdym kołem po kolei – radzą trenerzy.

autor: Szkoła Jazdy Renault zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: