SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Opłata recyklingowa zniesiona! Mniejsze koszty przy sprowadzeniu samochodu

Opłata recyklingowa zniesiona! Mniejsze koszty przy sprowadzeniu samochodu

28.04.2015, godz. 13:53
złomowanie aut
złomowanie aut foto: Jupiterimages

Sejm przyjął nowelizacją przepisów, które znoszą opłatę recyklingową za sprowadzenie pojazdu z zagranicy. Nowe przepisy nakładają na dilerów samochodowych i właścicieli komisów stworzenie sieci zbierania zużytych aut.

Do tej pory za sprowadzenie pojazdu z zagranicy trzeba było uiścić opłatę recyklingową w kwocie 500 zł. W październiku 2014 roku Polska została pozwana przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niekorzystnymi przepisami. Pozew spowodował przygotowanie nowych przepisów. Przede wszystkim zniesiona została opłata recyklingowa, a na dilerów samochodów i właścicieli komisów nałożono nowe obowiązki.

Każdy producent i importer, który rocznie na rynek wprowadza ponad 1000 samochodów, zwłaszcza nowych, musi zapewnić funkcjonowanie co najmniej 3 stacji demontażu lub punktów zbierania zużytych pojazdów w każdym województwie. Oznacza to w praktyce minimum 48 punktów w całym kraju.

Przeczytaj też: Zakaz własnoręcznych napraw i modyfikacji samochodów! Tego chcą producenci aut

W przypadku producentów lub importerów, którzy wprowadzają na rynek mniej niż 1000 pojazdów rocznie, muszą oni zapewnić sieć składającą się z minimum 3 stacji lub punktów zbierania pojazdów, w tym co najmniej jedną stację demontażu, w różnych miejscowościach.

Nowelizacja ustawy trafi teraz do Senatu, a później do prezydenta.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: