SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Opłata recyklingowa zniesiona! Od kiedy sprowadzenie samochodu z zagranicy będzie tańsze?

Opłata recyklingowa zniesiona! Od kiedy sprowadzenie samochodu z zagranicy będzie tańsze?

24.06.2015, godz. 14:57
Sprowadzanie samochodu, laweta
Sprowadzanie samochodu foto: Super Express

Od 1 stycznia 2016 roku, sprowadzenie samochodu z zagranicy będzie tańsze o 500 zł. Prezydent podpisał nowelizację przepisów, przez którą zniesiona zostanie opłata recyklingowa. Zmiany dotkną również dealerów i właścicieli komisów.

Nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2016 roku i będą dotyczyły opłaty recyklingowej, a na dealerów i właścicieli komisów samochodowych nałożone zostaną nowe obowiązki. Wszystko jest efektem pozwu, jaki w październiku 2014 roku, Komisja Europejska złożyła do Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Polsce. W pozwie były zawarte wątpliwości do organizacji wycofywania zużytych pojazdów i recyklingu.

W efekcie nowelizacji, zmiany w przepisach związanych ze sprowadzaniem pojazdów odczują najbardziej sprowadzający, dealerzy i właściciele komisów samochodowych oraz prowadzący stacje demontażu pojazdów. Ci pierwsi zostaną zwolnieni z opłaty recyklingowej w wysokości 500 zł, którą uiszcza się przy sprowadzeniu auta z zagranicy.

Przeczytaj też: Poradnik: Jak zarejestrować "anglika" w Polsce!

Wprowadzający na rynek ponad 1000 egzemplarzy rocznie, będą musieli zapewnić funkcjonowanie co najmniej trzech stacji demontażu lub punktów zbierania pojazdów w każdym województwie, w różnych województwach. Oznacza to, że każdy dealer lub komis samochodowy, który wprowadza na rynek ponad 1000 samochodów w ciągu roku musi zapewnić funkcjonowanie minimum 48 stacji w kraju.

W kwestii przedsiębiorstw wprowadzających nie więcej niż 1000 samochodów, nowe przepisy nakładają na nie obowiązek utworzenia sieci składającej się z minimum trzech stacji demontażu lub punktów zbierania pojazdów, położonych w różnych miejscowościach.

Zmiany również dotkną właścicieli takich stacji i punktów. Nie będą mogli oni pobierać opłat od właścicieli pojazdów ściągniętych z kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W przepisach pojawiły się jednak zapisy przypadków, w których pobranie opłaty będzie możliwe. Sami właściciele stacji krytykują nowe przepisy, jako bardzo wyśrubowane.

Jeszcze raz przypominamy - nowe przepisy dotyczące recyklingu pojazdów wejdą w życie 1 stycznia 2016 roku.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: