SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Opony BARUM: Z jakiego kraju pochodzą, kto jest producentem, jakie są najpopularniejsze modele. OPINIE o oponach BARUM

Opony BARUM: Z jakiego kraju pochodzą, kto jest producentem, jakie są najpopularniejsze modele. OPINIE o oponach BARUM

18.04.2012, godz. 23:45
Opona Barum
foto:

Barum to czeska firma oponiarska, powstała w 1945 roku, w wyniku fuzji trzech czechosłowackich spółek. Marka jest połączeniem firm: Bata, Rubena i Mitas (połączenie pierwszych liter spółek dało nazwę BaRuM). Dziś opony Barum są produkowane w Czechach, a firma wchodzi w skład grupy Continental.

Początek firmy Barum sięga lat 30-tych, a dokładnie momentu kiedy firma Bata (znany producent obuwia) wszedł na rynek oponiarski. Bracia Bata, którzy byli właścicielami firmy, postawili na transport drogowy i stworzyli własną linię opon. Pierwsze modele zostały wypuszczone na rynek w 1934 roku. Firma Rubeny miała niewiele dłuższą historię w branży oponiarskiej i na początku działalności zajmowała się oponami rowerowymi, a dopiero w 1929 r. weszła na rynek opon samochodowych. Firma Mitas miała najkrótsze doświadczenie w spółce, która od początku swojej działalności (1933 rok) współpracowała z braćmi Bata.

Dzięki doświadczeniu produkcyjnym trzech firm, spółka szybko podbiła rynki. W Polsce wyroby Barum od pierwszych lat produkcji cieszyły się dużym wzięciem (głównie opony motocyklowe). Pierwsza opona radialna powstała w 1967 r. Po podziale Czechosłowacji, w czeską branżę oponiarską zainwestował niemiecki Continental. Do połączenia Barum i Continentala doszło w roku 1992, a już rok później powstała spółka Barum Continental s.r.o Group of Companies. W ten sposób Barum stał się częścią grupy Continental. Dzięki tej współpracy oprócz zaplecza finansowego, Czesi zyskali również dostęp do najnowszych technologii. Rozszerzyli swoją ofertę o  ogumienie dla samochód ciężarowych i maszyn rolniczych. Rocznie z zakładów Barum wyjeżdża 18 milionów opon.

>>> OZNACZENIA OPON: Jakie są indeksy, jak czytać oznaczenia, jak rozpoznać rozmiar

.
Popularne modele marki Barum:

Barum Vanis (indeks 104/102 R C) – Letnie

Barum Brillantis (indeks 82 H) – letnie

Barum Polaris 2 (indeks 88 T) – zimowe

Barum Polaris 3 (indeks 75 T) – zimowe

Barum Quartaris (indeks 91 H) – całoroczne

Barum Vanis (indeks 104/102 R C) – letnie

Barum Brillantis (indeks 82 H) – letnie

Barum Polaris 2 (indeks 88 T) – zimowe

Barum Polaris 3 (indeks 75 T) – zimowe

Barum Quartaris (indeks 91 H) – całoroczne

.
Opinie użytkowników z serwisu oponeo.pl

Sebastian Brucki, Ocena: 4,0

Muszę zaznaczyć, że zachowanie zarówno na suchej jak i mokrej nawieżchi było zadowalające i mógłbym ocenić opony pod względem nawet wyżej, ale prawdę mówiąc jeszcze oponki nie miały u mnie prawdziwego testu (ostre hamowanie, szybka jazda na wirażach itp). Komfort jazdy jest OK, wcześniej miałem fabryczne Micheliny i różnica jest chyba niewielka. Co do oporów toczenia nie mam zdania - chciałem ocenić po środku, ale nie ma takiej możliwości, więc dałem powyżej średniej. Wygląd dałem 6, ale muszę zaznaczyć, że należę do osób, dla których wygląd nie ma żadnego znaczenia. No może żółte wygladałyby dziwnie:-). Poza tym bez znaczenia.

Driver, Ocena: 5,0

Przetestowałem na sniegu i błocie oraz lodzie jeżdżac po mieście dwa ostatnie dni oraz przez kilka dni na trasach Opony super cena nie ma tu nic do rzeczy one są po prostu świetne równie dobrze mogłyby sie nazywać Dunlop lub Good Year, do takiego kompaktu na polskę świetna guma> Dzisiaj ze skrzyzowania uciekałem na kpnym sniegu innym autom a w zakretach przy 110 inni odpuszczali taka była jazda i zabawa.

tester, Ocena: 4,8

Kupiłem tę oponę także ze względu na cenę i że nie muszę jeździć ciągle wymieniać na zimowe lub letnie. Po tym lecie, jakie było w 2010 i zimie 2010-2011 która była dosyć ostra muszę powiedzieć, że spisywały się wyśmienicie, ponieważ mam do czynienia z różnymi samochodami, które mają różne opony i dlatego mogę zauważyć różnicę. Co mnie jeszcze w nich ujęło, to to, że do mojego auta które ma twarde zawieszenie i nadaje się do jazdy na dobrych drogach zachodnich, a jest to Nissan Almera, to ta oponka nadaje miękkości autu jednocześnie amortyzując dodatkowo dobrze samochód. Czyli konkludując to kupiłem oponkę która spełniła moje oczekiwania, choć na początku odradzali mi ją, twierdząc że nie ma czegoś takiego jak opona wielosezonowa,i miałem wielki dylemat a teraz po użytkowaniu w lecie i w zimie twierdzę że jednak jest taka opona która mnie powtarzam mnie satysfakcjonuje.

autor: Łukasz Kiędziński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: