SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Opony to coś więcej niż tylko guma na feldze

Opony to coś więcej niż tylko guma na feldze

09.04.2014, godz. 11:58
wymiana opon
foto: Bridgestone

Każdy kierowca chce czuć się bezpiecznie na drodze. Obecnie pomagają w tym liczne systemy jak ABS, ESP, ASR i inne, które wyręczają kierowcę przy wielu manewrach. Niewątpliwie wiele zależy też od opon, co każdego roku udowadniają miliony Polaków decydując się na wizytę w warsztacie na posezonową wymianę.

To, co różni od siebie opony to ich zachowanie na drodze. Wyczuć je można podczas jazdy, kiedy kierowca musi szybko zareagować na sytuację potencjalnie niebezpieczną – ostre hamowanie, nagły wjazd rowerzysty czy poślizg. Czas na reakcję w przypadku nieoczekiwanej sytuacji na drodze wynosi ułamki sekund. To w takich jakże częstych sytuacjach właśnie wkraczają opony, które im lepszej jakości, tym szybciej zatrzymają auto, pewniej wezmą zakręt i pomogą opanować manewr. Dobra opona nie tylko zatrzyma samochód szybciej, ale zrobi to także bardziej płynnie, bez niebezpiecznego poślizgu.

Przeczytaj też: Czy warto kupować opony używane?

Wybór dobrego ogumienia nie jest prosty. Styl jazdy, odmienny dla każdego kierowcy, również ma istotne znaczenie i stanowi o komforcie, bezpieczeństwie i satysfakcji z jazdy. Fani długich tras powinni zdecydować się na wygodne opony klasy turystycznej. Opony segmentu turystycznego dostępne są w wielu rozmiarach i pasują do licznych modeli aut. Kierowcy niewielkich miejskich samochodów, ceniący sobie oszczędność i niskie spalanie, powinni "ubrać" auta w ekonomiczne, przyjazne środowisku opony. Pomogą one zmniejszyć zużycie paliwa bez szwanku dla przyczepności i sterowania. Łatwo je rozpoznać dzięki etykiecie, na której powinny widnieć najniższe wartości A w zakresie badanych parametrów.

Sprawdź: Dlaczego opony zimowe nie nadają się do jazdy w wyższych temperaturach

Opony tylko z pozoru są do siebie podobne. Tajemnica tkwi w mieszance gumy, z której są wykonane oraz rzeźbie bieżnika. Decydując się na zakup nowego kompletu możemy wybrać produkt, który wystarczy na jeden sezon lub taki, który na pewno posłuży na długie lata. Sprawdzony producent zagwarantuje nam pewną jakość wykonania, komponentów i prawdziwą pasję do motoryzacji. Warto podkreślić, że opony sprawdzonych producentów, są gwarancją naszego bezpieczeństwa, ale również większych oszczędności. Warto więc wybierać rozsądnie.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: