SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Opony dla zielonych kierowców - jakie wybrać, żeby zmniejszyć zużycie paliwa

Opony dla zielonych kierowców - jakie wybrać, żeby zmniejszyć zużycie paliwa

26.05.2014, godz. 03:15
opony, wymiana opon
wymiana opon foto: oponeo.pl

Ekologiczne ogumienie to przede wszystkim inwestycja w ochronę środowiska: mniejsze spalanie i hałas oraz minimalizacja produkcji dwutlenku węgla do atmosfery. To również spora oszczędność na rachunkach za paliwo. Które eko opony wybrać?

Co to są ekologiczne opony?

Do produkcji specjalistycznego ogumienia wykorzystywane są inne mieszanki gum niż w przypadku standardowych opon. Dzięki temu są one lżejsze, trwałe i mają obniżone opory toczenia. Możliwość dłuższej eksploatacji ogumienia minimalizuje szkodliwe dla natury odpady, a sam proces tworzenia ekologicznych modeli nie generuje dużych strat i jest bardziej przyjazny środowisku.

Sprawdź też: Najlepsze opony na sezon letni według opinii kierowców

Jednak nie każde ogumienie mające dobry wpływ na środowisko nazywane jest oficjalnie ekologicznym. Jak więc je rozpoznać? Najważniejszym elementem oszczędności paliwa, a tym samym drogą do zminimalizowania emisji dwutlenku węgla, są niskie opory toczenia. Wybierając opony warto zwrócić uwagę na efektywność paliwową oznaczoną na etykiecie jako pierwszy z osiągów. Kierowcy, którym zależy na środowisku, wybrać mogą model, który w tej kategorii ma wysoka notę (oznaczane są one od G do A przy czym najwyższa ocena A jest niezwykle trudna do osiągniecia).

Troska o naturę i wydatki na paliwo

Polscy kierowcy coraz chętniej sięgają po opony przyjazne środowisku. - Kogo nie przekonują argumenty dotyczące ekologii, może skupić się na własnym portfelu. Opony ekologiczne poleciłbym kierowcom, dla których szczególnie liczy się oszczędność – mówi Filip Fischer z serwizu oponeo.pl. – Wpływają one na zmniejszenie zużycie paliwa, a jednocześnie są bardzo trwale, dzięki czemu wydłuża się czas ich eksploatacji. Samochód wyposażony w ekologiczne opony dzięki niższym oporom toczenia i mniejszej wadze ogumienia spala mniej. Różnice w zależności od trasy oraz stylu jazdy są rzędu 0,2 do 0,4 litra na każde przejechane 100 kilometrów.

Bezpieczeństwo i jakość

– Opony ekologiczne są pewnego rodzaju kompromis pomiędzy długą żywotnością a krótką drogą hamowania - zaznacza ekspert oponeo.pl. – Dobrej jakości opony ekologiczne charakteryzują się dużo dłuższym przebiegiem, spełniając jednocześnie wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Opony o obniżonych oporach toczenia tworzone są przez renomowanych producentów dbających o najwyższą jakość produktów. Dzięki zaawansowanym komponentom oraz nowoczesnej technologii udaje im się połączyć dbałość o ekologię z bardzo dobrymi właściwościami jezdnymi.

Polecane opony ekologiczne

Do najczęściej wybieranych opon pozwalających dbać o środowisko i jednocześnie oszczędzać na paliwie należą modele: Bridgestone Ecopia EP150, Continental ContiEcoContact 5, Goodyear DuraGrip, Fulda EcoControl HP, Michelin Energy Saver+, czy Nokian eLine.

Dzięki specjalnie zaprojektowanym bieżnikom pozwalają one na sprawne odprowadzanie wody spod kół i zapewniają dobrą przyczepność, skracając drogę hamowania. Jeżdżą na nich właściciele aut kompaktowych i rodzinnych o rozmiarze kół do 17 cali.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: