SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Opony VIKING: Z jakiego kraju pochodzą, kto jest producentem, jakie są najpopularniejsze modele. OPINIE o oponach VIKING

Opony VIKING: Z jakiego kraju pochodzą, kto jest producentem, jakie są najpopularniejsze modele. OPINIE o oponach VIKING

08.05.2012, godz. 01:00
Opony Viking
foto:

Producentem opon Viking jest koncern pochodzący z Norwegii. Pierwsze gumy marki Viking zjechały z taśmy produkcyjnej w 1931 roku. Nazwa nawiązuje do Wikingów, którzy według producenta byli nie tylko świetnymi wojownikami, ale także doskonałymi rzemieślnikami.

Początek działalności firmy przypada na rok 1906, wtedy Viking zajmował się produkcją obuwia i akcesoriów obuwniczych. Ze względu na skandynawskie pochodzenie, na początku lat 30-tych marka postawiła najpierw na wytwarzanie opon zimowych. Oprócz ogumienia do pojazdów mechanicznych, firma rozwijała również inne produkty gumowe takie jak węże, elementy techniczne, czy też opony rowerowe. Fabryka znajdująca się w Stavanger przed wybuchem II wojny światowej została uznana za jednego z czołowych producentów w branży na Starym Kontynencie.

Duży rozwój firmy przypada na lata 70-te wtedy Viking otworzył swoje przedstawicielstwo w Wielkiej Brytanii – Viking Tyres. W roku 1971 zmieniono nazwę na Viking-Askim. W tamtych latach ponad połowa wyrobów była eksportowana. Marce Viking-Askim zaufali producenci taki aut jak VW, Volvo, czy Opel. Na początku lat 90-tych koncern pochodzący z Norwegii został "wciągnięty" do grupy Continental. Najbardziej znany model letniej opony "Viking Pro-Tech 500" powstał już dzięki współpracy z Continentalem. Obecnie szacuje się sprzedaż ok. miliona opon z logo Viking.

>>> OZNACZENIA OPON: Jakie są indeksy, jak czytać oznaczenia, jak rozpoznać rozmiar

Popularne modele opon marki Viking:

Viking PROTECH 2 (indeks 91 V) – letnie
Viking CITYTECH (indeks 91 T) – letnie
Viking SNOWTECH (indeks 75 T) - zimowe
Viking STOP C (indeks 99/97 T) – zimowe

Opinie użytkowników z serwisu oponeo.pl

Marcin, Ocena: 5,3
Opona godna polecenia, nie zawiodła podczas eksploatacji w kilku samochodach firmowych jednocześnie. Do 30 tys. km praktycznie niesłyszalne toczenie kół.

tad6, Ocena: 5,8
Opona Norweska mało znana ale świetna.Dużo lepsza od markowych opon i w cenie prawie połowę niższej.Nie wiem dlaczego jest w grupie ekonomicznej choć spełnia wymogi klasy wyższej.Super opona godna polecenia i produkowana w Eurupie a nie na Tajwanie lub Chinach.

god, Ocena:4,7
Dobra opona ,która w zasadzie ma jeden mankament a mianowicie jest dosyć mocno miękka. Jeżeli jest suchy asfalt i temp ok 0. i więcej na plus to przy większych prędkościach [ pow.120 km/h] buja.Natomiast w warunkach zimowych [czyt.śnieg,mróz itp.] bardzo dobra.

autor: Łukasz Kiędziński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: