SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Kasowanie punktów karnych. To już ostatni dzwonek dla kierowców, bo od stycznia 2016 zmienią się przepisy!

Kasowanie punktów karnych. To już ostatni dzwonek dla kierowców, bo od stycznia 2016 zmienią się przepisy!

09.09.2015, godz. 16:22
mandat, policja, kontrola drogowa
foto: Super Express

Już 4 stycznia 2016 roku w życie wejdą przepisy zmieniające zasady związane z utratą prawa jazdy za przekroczoną ilość punktów karnych. Nie będzie już możliwości kasowania "oczek" poprzez kursy.

Osobom, które mają dużą ilość punktów karnych na koncie radzimy się pospieszyć. Od 4 stycznia 2016 roku, nie będzie już możliwości kasowania 6 punktów karnych jak do tej pory. Obecnie to wygląda następująco. Raz na pół roku istnieje możliwość odbycia specjalnego kursu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Trwa on 6 godzin lekcyjnych i kosztuje 300-400 zł (w zależności od miejsca). Po jego odbyciu z konta punktowego kierowcy znika 6 "oczek".

Nowe przepisy likwidują taką możliwość. Uzyskanie ponad 24 punktów karnych, nie będzie jednak skutkować zabraniem uprawnień i koniecznością odbycia egzaminu. W myśl nowych zapisów w ustawie, taki kierowca zostanie skierowany na obowiązkowe szkolenie i badania psychologiczne. Następnie jego konto zostanie wyzerowane. Jest jednak kilka szczegółów.

Kliknij: Policja karze kierowców na potęgę! Za to nakłada się mandaty

Po pierwsze, na odbycie obowiązkowego kursu kierujący ma zaledwie miesiąc. Po drugie, takie szkolenie będzie trwać aż 28 godzin (po 7 godzin lekcyjnych dziennie, co daje łącznie 4 dni). Po trzecie, po odbyciu kursu będą dwa tygodnie na dostarczenie zaświadczenia do starostwa - inaczej utrata uprawnień. Po czwarte, w ciągu miesiąca trzeba odbyć badania psychologiczne. Po piąte i ostatnie, zaświadczenie od psychologa również trzeba złożyć w wydziale komunikacji - przewidziano na to 3 miesiące. Jeśli, któryś punkt nie zostanie dopilnowany, kierowca straci uprawnienia.

Niestety to nie jest koniec problemów związanych z przekroczeniem 24 punktów. Odbycie wszystkich kursów i badań psychologicznych, nie jest równoznaczne z wyeliminowaniem ryzyka utraty prawa jazdy za punkty karne. Bowiem jeśli w ciągu kolejnych 5 lat kierowca znów przekroczy limit 24 "oczek" wszystkie uprawnienia (niezależnie od kategorii) zostaną definitywnie utracone. Równoznaczne będzie to z koniecznością zdawania wszystkich egzaminów.

Nie przegap: Egzamin na prawo jazdy: nowe przepisy, co się zmieniło

Nadchodzące zmiany odczują również kierowcy, którzy świeżo zdobyli uprawnienia. Szczególnie uważać będą musieli w ciągu dwóch lat od zdania egzaminów. Jeżeli zostaną popełnione dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu komunikacyjnemu (niezależnie czy przekroczenie prędkości czy jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa) będzie to oznaczało konieczność odbycia szkolenia oraz badań psychologicznych - takie samo traktowanie jak w przypadku kierowców, którzy przekroczyli 24 punkty karne.

Ze starych przepisów pozostanie jedynie zapis mówiący o tym, iż w ciągu 12 miesięcy od popełnienia wykroczenia, za które grożą punkty karne, zostaną one skasowane - jeśli do tej pory nie przekroczymy 24 "oczek".

Nowe przepisy zaczną obowiązywać 4 stycznia 2016 roku.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: