SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Piątek najniebezpieczniejszym dniem dla kierowcy

Piątek najniebezpieczniejszym dniem dla kierowcy

13.09.2013, godz. 08:21
piątek trzynastego
foto:

13 września to pierwszy z dwóch "pechowych" piątków w bieżącym 2013 roku. Czy przesądni kierowcy mają się czego obawiać tego dnia i powinni zostawić samochód w garażu w piątek trzynastego?

Jak to jest z piątkiem 13-tego

Bazując na policyjnych statystykach nie ma wątpliwości, że piątek to dla kierowców najniebezpieczniejszy dzień tygodnia. Z ogółu 37 046 wypadków, jakie miały miejsce w 2012 r., aż 6 140 wydarzyło się właśnie tego dnia – to 16,6% wszystkich zdarzeń. Dla porównania, w zajmujące drugie miejsce w tym niechlubnym rankingu poniedziałki było ich o prawie 600 mniej, zaś w najspokojniejsze niedziele o blisko 2 000. Większa liczba wypadków nie ma jednak związku z tym, którym dniem miesiąca jest piątek.

- Sprawdziliśmy to zestawiając ze sobą liczbę zgłoszonych do nas od 2009 r. szkód komunikacyjnych z piątków 13-tego ze zgłoszeniami z piątków wypadających 20-tego dnia miesiąca. Ustaliliśmy, że jeśli w tym kontekście można mówić o przynoszącej pecha "13", to przyczyny tego można łatwo wytłumaczyć wzmożonym ruchem na drodze przed weekendem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, m.in. gradem czy oblodzeniem jezdni – mówi Andrzej Gostyński, Dyrektor Biura Likwidacji Szkód w Gothaer TU S.A.

>>> Często prowadzimy samochód pod wpływem stresu <<<

Pod uwagę wzięto zarówno szkody likwidowane w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC, jak i polis autocasco. Jak dokładnie prezentują się wyniki kalkulacji? Od 2009 r. w piątki 13-tego w Gothaer rejestrowano średnio 239 zgłoszeń, czyli zaledwie o 7 więcej niż w "zwykłe" piątki. Łącznie w "pechowe" dni do ubezpieczyciela wpłynęło tylko o 3% zgłoszeń więcej. Jak widać przesądu nie da się potwierdzić statystykami, co nie zmienia to faktu, że ostrożności nigdy za wiele – nieważne z jakiego powodu.

Polacy wierzą w przesądy

Z przeprowadzonego przez CBOS badania "Przesądy wciąż żywe" wynika, że 54% dorosłych Polaków wciąż wierzy w przynajmniej jeden przesąd, natomiast 16% badanych wskazało konkretnie lęk przed liczbą "13". O tym, że zabobony mocno zakorzeniły się w polskiej świadomości świadczy również inna statystyka – aż 24% z pytanych osób, odpowiedziało twierdząco na pytanie o to, czy zdarza im się zachować szczególną ostrożność w piątek 13-tego. Tego typu strach został nawet specjalnie nazwany - to paraskewidekatriafobia, czyli lęk przed piątkiem trzynastego.

autor: Gothaer TU S.A. zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: