SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Pierwsza opona z wysuwanymi kolcami

Pierwsza opona z wysuwanymi kolcami

24.02.2014, godz. 18:39
Opony z wysuwanymi kolcami Nokian
foto: Nokian

Fiński producent opon Nokian przygotował prototyp opony z wysuwanymi kolcami. Innowacyjna Nokian Hakkapeliitta otrzymała kolce, które są wysuwane, bądź chowane w zależności od warunków pogodowych.

Rozwiązanie jest o tyle interesujące, że w wielu krajach kolcowane opony obecnie nie są dopuszczone do ruchu (m.in. w Polsce). Możliwość schowania kolców mogłoby sprawić, że ogumienie tego typu otrzymałoby homologację pozwalające na legalne korzystanie z nich.

Przeczytaj: Kiedy prawo dopuszcza zakładanie łańcuchów, jakie przepisy obowiązują w Polsce i Europie

"Dzięki zastosowaniu technologii automatycznego sterowania kolcami prowadzący auto może w jednej chwili dostosować opony do nawierzchni, po której się aktualnie porusza. Taki model opony rozwiązuje problemy z montowaniem oraz demontowaniem łańcuchów" - komentuje technologię kolcowanych opon Michał Antoszkiewicz z firmy Vianor.

Model wyposażony w wysuwane kolce oparto na oponie Hakkapeliitta 8 SUV. System składa się z nieruchomej części zamontowanej na stałe i z wysuwanego kolca. Wysunięcie kolców następuje we wszystkich oponach na raz, po naciśnięciu przez kierowcę odpowiedniego przycisku zainstalowanego wewnątrz pojazdu.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: