SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Pierwsze podwyżki cen na stacjach: koniec z obniżkami?

Pierwsze podwyżki cen na stacjach: koniec z obniżkami?

11.09.2015, godz. 16:49
stacja paliw, paliwo, tankowanie,
foto: zdjęcia własne

W ciągu zaledwie tygodnia czasu średnie ceny paliw na stacjach zaczęły rosnąć. To efekt zeszłotygodniowych korekt notowań ropy naftowej i podwyżek w hurtowym obrocie. Czy te ruchy oznaczają koniec przecen przy dystrybutorach?

W zaledwie dwa tygodnie główni producenci paliw na polskim rynku znacząco podnieśli ceny hurtowe. Od 27 sierpnia średnie kwoty za 1000 l oleju napędowego podniosły się o 3 zł, a benzyny bezołowiowej 95 już o 12 zł! Automatycznie przełożyło się to na zmiany cen za 1 litr, gdzie notowania poszybowały odpowiednio o 20 gr/l i 17 gr/l.

Średnie ceny paliw przy dystrybutorach ukształtowały się na poziomie: 4,34 zł/l oleju napędowego, 4,63 zł/l bezołowiowej benzyny 95 i 1,81 zł/l gazu LPG. W porównaniu z ubiegłym tygodniem, to olej podrożał o 3 gr/l, a benzyna i gaz potaniały o 4 gr/l i 2 gr/l.

Czytaj: Ropa naftowa drożeje, a ceny na stacjach spadają: co dalej?

W niniejszych korektach duży udział miało klika zdarzeń. Po pierwsze główni importerzy ropy naftowej zrzeszeni w OPEC, zdecydowali o cięciu dziennego wydobycia surowca. Po drugie sukcesem zakończyły się rozmowy polityczne między Rosją, a Wenezuelą w sprawie kryzysu paliwowego. Po trzecie niestabilnie w ostatnim czasie zachowuje się kurs polskiej złotówki, względem amerykańskiej waluty. Trudno zatem snuć dalekosiężne analizy przy tak wielu zmiennych.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: