SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Samoobsługowe bramki stanęły na autostradzie A4

Samoobsługowe bramki stanęły na autostradzie A4

26.10.2015, godz. 14:18
autostrada, bramki na autostradzie
foto: SHUTTERSTOCK

Kolejki do bramek na polskich autostradach to wciąż duży problem. Stanie w korku nie tylko powoduje złość i zwiększa zużycie paliwa, ale dodatkowo w pewnych przypadkach wręcz podważa sensowność korzystania z autostrad. Właśnie z tych powodów na A4 pojawiły się bramki samoobsługowe.

Samoobsługowe bramki stanęły w Mysłowicach i Balicach - są przystosowane do rozliczania się za przejazd bez pomocy inkasenta, tylko za pomocą kart bankowych, paliwowych i flotowych (nie ma możliwości zapłaty gotówką). Pasy samoobsługowe funkcjonują w obu kierunkach, po jednym w jedną stronę, i są to skrajne, lewe pasy.

Sprawdź też: Tak w Polsce wygląda służba na autostradzie

- Bramki samoobsługowe przeznaczone są dla kierowców, którzy preferują wygodny i szybki sposób dokonywania płatności w formie bezgotówkowej. Od lutego tego roku, od kiedy uruchomiliśmy możliwość rozliczania się za przejazd koncesyjnym odcinkiem A4 przy użyciu kart flotowych i paliwowych, forma ta cieszy się coraz większą popularnością. Już niebawem udostępnimy kolejną, najszybszą z dotychczas dostępnych na A4 Katowice-Kraków form płatności, w postaci karty zbliżeniowej pod nazwą KartA4. Kartą tą, przeznaczoną w szczególności dla kierowców regularnie podróżujących naszą autostradą, również będzie można posługiwać się na bramkach automatycznych - powiedział Rafał Czechowski, rzecznik Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Koszt wymiany urządzeń poboru opłat połączony z poszerzeniem placów w Mysłowicach oraz Balicach o cztery dodatkowe pasy ruchu ze stanowiskami do obsługi pojazdów (po dwa w każdym kierunku) to ponad 25 mln zł.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: