SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Piłeś alkohol? Zostaw samochód, albo znajdź kogoś kto odprowadzi twoje auto

Piłeś alkohol? Zostaw samochód, albo znajdź kogoś kto odprowadzi twoje auto

10.09.2015, godz. 12:53
alkohol, pijany kierowca
foto: EAST NEWS

Niewinne i nieplanowane wyjście ze znajomymi na piwo, może nieść za sobą niemały problem – co zrobić z samochodem, kiedy na spotkanie dotarliśmy swoim pojazdem? Wsiąść za kierownicę i mieć nadzieję, że uniknie się poważniejszych konsekwencji? Od ryzykowania życia swojego i innych, lepiej wybrać inne rozwiązanie.

Kiedy nie jesteś w stanie sam odprowadzić auta pod swój dom, a zależy ci, aby pojazd koniecznie się tam się znalazł, możesz skorzystać z różnych rozwiązań. Zadzwoń do kogoś z rodziny, spróbuj poprosić znajomego o pomoc. Jeśli jednak nikt nie będzie chętny na wsparcie lub zwyczajnie nie masz do kogo się zwrócić, jest jeszcze opcja skorzystania z usług firm zajmujących się odprowadzaniem aut.
.

Ktoś odprowadzi auto za ciebie

Usługa odprowadzania aut to nic skomplikowanego. – Cała procedura przypomina standardowe zamówienie taksówki. Klient otrzymuje od dyspozytora informacje na temat kursu oraz godziny przyjazdu, podczas gdy sam może dalej cieszyć się spotkaniem, na którym pije alkohol. Na miejsce przyjeżdża zawsze dwóch kierowców, z których jeden odwozi klienta jego samochodem, a drugi podąża tuż za nimi. Dzięki temu klient cały czas ma kontrolę nad tym, co dzieje się z jego pojazdem – opowiada Sławomir Jóźwiak z firmy Night Drivers.
.

Kary za jazdę po alkoholu w Polsce

Za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu kodeks karny przewiduje surowe konsekwencje. Lepiej więc nie ryzykować i nie siadać za kierownicą "po kielichu".

Czytaj: Pijanego kierowcy nie chroni ubezpieczenie OC. Wiedziałeś?

Zgodnie z polskim prawem dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi poniżej 0,2 promila i poniżej 0,1 mg w wydychanym powietrzu. Za kierowanie po spożyciu alkoholu grozi areszt od 5 do 30 dni, lub grzywna w wysokości od 50 do 5000 złotych. Stan po spożyciu alkoholu wskazuje na 0,2 do 0,5 promila we krwi lub w 1 dm3 wydychanego powietrza od 0,1 do 0,25 mg. Sąd ma obowiązek orzec środek karny w postaci utraty uprawnień lub prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, zgodnie z artykułem 178 paragraf 1 kodeksu karnego, grozi ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat 2, a w przypadku recydywistów, od 3 miesięcy do 5 lat. Drugą z możliwości jest grzywna w stawkach dziennych, do 2 tysięcy złotych każda. Dodatkowo sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdu od roku do 10 lat.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Night Drivers zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: