SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Planujesz wycieczkę i przejazd autokarem? O tym musisz pamiętać!

Planujesz wycieczkę i przejazd autokarem? O tym musisz pamiętać!

22.06.2017, godz. 09:26
wycieczka, autokar
Kontrola autokaru foto: Super Express

Bierzesz udział w planowaniu wycieczki i organizowaniu transportu autokarowego? Pamiętaj aby przy ustalaniu programu uwzględnić m.in. czas pracy osoby kierującej, a dla bezpieczeństwa przewożonych osób zlecić kontrolę pojazdu odpowiednim służbom.

Bezpieczny przejazd autokarem to przede wszystkim wykluczenie naruszeń, które najczęściej wynikają ze złego stanu technicznego pojazdu albo z przekroczeń czasu pracy kierowcy. Bardzo często organizator wycieczki, planując godziny jej trwania, trasę przejazdu i atrakcje do zwiedzenia, nie uwzględnia czasu pracy kierującego. Na kilka dni przed wycieczką wypada powiadomić przewoźnika, że w dniu wyjazdu autokar i kierowca zostanie poddany kontroli Policji lub WITD pod kątem sprawności pojazdu, analizy czasu pracy i trzeźwości kierowcy.

Czas pracy kierowcy

Kierowca zawodowy podlega pod ściśle określone przepisy limitujące jego aktywność w kwestiach prowadzenia pojazdów. Jak czytamy w komunikacie newsrm.tv, harmonogram wyjazdu powinien być omówiony z przewoźnikiem na kilka dni przed planowaną wycieczką. Dzięki temu osoba prowadząca pojazd ma możliwość rozplanowania trasy pod kątem zaplanowania własnego odpoczynku dobowego, bez narażania siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. Kierowca nie powinien wydłużać godzin jazdy i skracać odpoczynku.

Przeczytaj: Wyjeżdżasz w długą trasę? Sprawdź klocki hamulcowe

- Oczywiście każdy wakacyjny wyjazd można zaplanować tak, by zobaczyć wszystkie planowane atrakcje i przemieszczać się z uwzględnieniem norm zawartych w rozporządzeniu numer 561/2006. Wymaga to jednak znajomości przepisów bezpośrednio dotyczących pracy kierowców, które często są dużą barierą dla osób planujących wycieczki z dziećmi i młodzieżą – mówi Jakub Ordon, Ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców w zakresie ITD i PIP.

Co warto uwzględnić planując wycieczkę:

Organizując wycieczkę, warto zastosować poniższe zasady, a tym samym sprawić, że podróż na wakacje stanie się przyjemna i bezpieczna dla podopiecznych.

Godzina wyjazdu

Zaplanuj ją tak, by założyć kontrolę WITD lub Policji, bezpośrednio przed wyjazdem (standardowa kontrola autokaru może trwać w granicach 15-60 minut).

Trasa przejazdu

Ustalając trasę przejazdu korzystaj z map, by choć w przybliżeniu znać czas przejazdu między punktami (pamiętaj, że średnia prędkość autokaru powinna wynosić 60-70 km/h). Czas przejazdu autokaru musi przewidywać maksymalnie 4 godziny i 30 minut ciągłej jazdy.

Odpoczynek

Do wyżej wymienionego czasu jazdy, należy bezwzględnie doliczyć minimum 45 minut na przymusowy odpoczynek kierowcy, który również przyda się uczestnikom wycieczki. Przerwa trwająca 45 minut (lub dwie w wymiarach 15 oraz 30 minut) musi odbyć się w miejscu bezpiecznym dla uczestników wycieczki, czyli tylko na oznakowanych parkingach. Pamiętaj, że pojazd w czasie odpoczynku nie będzie przemieszczany.

Czas prowadzenia pojazdu

1. Planując dzienny czas jazdy pamiętaj, że kierowca łącznie nie może prowadzić autokaru dłużej niż 9 godzin. Kierowca w szczególnych sytuacjach może podjąć decyzję o wydłużeniu jazdy o 1 godzinę przez 2 dni, ale to do niego należy decyzja, gdyż musi to uwzględnić w swoim łącznym czasie pracy.

Warto wiedzieć: Przygotuj samochód do wakacyjnego wyjazdu. Sprawdź co musisz mieć w aucie jadąc za granicę

2. Planując wyjazd z noclegiem, pamiętaj, że w ciągu doby (24h od rozpoczęcia pracy kierowcy) kierowca nie może prowadzić pojazdu przez 11 godzin, ponieważ stanowi to czas odpoczynku dobowego. W tym czasie kierowca nie może uczestniczyć w jakichkolwiek czynnościach związanych z przewozem. Kierowca w szczególnych sytuacjach może podjąć decyzję o skróceniu odpoczynku do 9 godzin przez 3 dni, ale to do niego należy decyzja, gdyż musi to uwzględnić w swoim łącznym czasie pracy.

3. Planując wyjazd kilkudniowy, pamiętaj, że jeden kierowca nie może prowadzić autokaru dłużej niż 6 dni (np. od 8:00 w poniedziałek do 7:59 w niedzielę), po których musisz uwzględnić okres postoju autokaru trwający od jednego do dwóch dni. Postój ten związany jest z koniecznością realizacji odpoczynku tygodniowego kierowcy (to kierowca podejmuje decyzję jak długo ten odpoczynek będzie trwał, gdyż musi to uwzględnić w swoim łącznym czasie pracy).

Bezpieczeństwo

W każdym przypadku kierowca może skrócić czas trwania jazdy, czy wydłużyć okres postojów lub odpoczynków, jeśli jest to spowodowane zachowaniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jeśli wyżej wymienione ramy czasu jazdy, a także przerw i odpoczynków nie są wystarczające, by spełnić wymagania wyjazdu, skonsultuj się z przewoźnikiem w celu zaplanowania podróży z udziałem kilku kierowców.

Pamiętaj również, że:

1. Przed wyjazdem (najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem) zgłoś autokar i kierowcę do kontroli WITD lub Policji, która odbędzie się w dniu faktycznego wyjazdu.

2. Autokar przewożący niepełnoletnich uczestników wycieczek musi być oznakowany tablicą „przewóz dzieci”.

3. Zajmowanie miejsca w środkach transportu powinno być realizowane tak, aby opiekunowie siedzieli przy drzwiach.

4. Przejścia w autokarze muszą być wolne, nie mogą znajdować się tam dodatkowe miejsca do siedzenia.
Po każdej przerwie należy sprawdzić stan liczebny dzieci.

5. Jako opiekun musisz dopilnować dzieci w czasie jazdy (uczestnicy nie mogą chodzić po autokarze, siedzieć tyłem, na oparciu, rzucać rzeczami lub wyrzucać je przez okno, itd.).

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: