SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jeździj na suwak, nie blokuj lewego pasa ruchu - te zasady znacznie wpływają na płynność jazdy

Jeździj na suwak, nie blokuj lewego pasa ruchu - te zasady znacznie wpływają na płynność jazdy

27.06.2013, godz. 01:00
Korek
foto:

Irytują nas korki i inni kierowcy, którzy wcinają się ze złego pasa tuż przed skrzyżowaniem lub gwałtownie zajeżdżają nam drogę. Możemy jednak to zmienić. Wystarczy zastosować zasady Dekalogu Kulturalnego Kierowcy, który stworzyli sami kierowcy, na profilu kampanii społecznej "Wrzucam na luz" na Facebooku. Im więcej osób będzie o nich pamiętać, tym przyjemniej będzie się jeździć po polskich drogach.

Jeździj na suwak

Zacznijmy od stosowania tzw. jazdy na suwak, do czego zachęca siódmy punkt Dekalogu Kulturalnego Kierowcy. Zasada jest prosta - każdy wpuszcza jednego kierowcę stojącego na ulicy podporządkowanej lub na bocznym pasie, na którym dalsza jazda jest niemożliwa. W ten sposób samochody nakładają się jak ząbki w suwaku. Ruch drogowy odbywa się płynnie, a korki znacznie się skracają.

Jeżeli jednak, co któryś kierowca nie wpuści innego, wówczas suwak się "zacina". Podobnie jest, gdy kierowcy z pasa, który się będzie kończył, znacznie wcześniej go chcą zmienić i wszyscy ustawią się na jednym pasie w kolejce. Z badań przeprowadzonych przez firmę ubezpieczeniową Proama wynika, że 64% kierowców uważa, ze jazda na suwak to dobry sposób na rozładowanie korka, a tylko 13% uważa to za przejaw cwaniactwa.

>>> Wielka MAPA utrudnień drogowych: sprawdź gdzie trafisz na remonty jadąc na wakacje <<<

Nie blokuj lewego pasa

Na płynność jazdy na drodze wielopasmowej wpływa również blokowanie lewego pasa. Chociaż przepisy regulują, że lewego pasa powinno się używać tylko do wyprzedzania, to niestety o tym przepisie zdaje się zapominać wielu kierowców.

Tylko 6% badanych przez Proama kierowców potwierdziło, że na wielopasmówce zwykle pędzą lewym pasem, uznając, że są szybsi, to jednak na co dzień mamy wrażenie, że takich kierowców jest znacznie więcej. Dlatego dziesiąty punkt Dekalogu Kulturalnego Kierowcy dotyczy unikania blokowania lewego pasa.

Dekalog jest elementem kampanii społecznej "Wrzucam na luz" (www.wrzucamnaluz.pl), mającej na celu promowanie kulturalnego zachowania na drodze i piętnowanie agresywnej jazdy, organizowanej przez firmę ubezpieczeniową Proama i Policję.

Zwracając uwagę na konkretne zachowania, pokazując pozytywne i negatywne przykłady, wspólnie możemy wpłynąć na to, by po polskich drogach jeździło się lepiej i przyjemniej.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: