SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Początkujący kierowca w aucie na gaz. O czym powinien pamiętać?

Początkujący kierowca w aucie na gaz. O czym powinien pamiętać?

01.03.2017, godz. 11:26
lpg, autogaz,
auto na gaz foto: SHUTTERSTOCK

Auta z instalacją gazową dzięki najnowocześniejszym technologiom są bezpiecznym, ekologicznym i korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem. Decyduje się na nie wielu zmotoryzowanych, wśród których nie brakuje początkujących kierowców. O czym na co dzień trzeba pamiętać, by auto działało bez zarzutów?

Początkujący kierowca musi opanować nowe umiejętności. Brakuje mu wiedzy i doświadczenia nie tylko podczas wielu sytuacji na drodze. Często problem sprawia mu nawet tankowanie czy wjazd na myjnię. Czy w takiej sytuacji warto myśleć o aucie na gaz? Czy lista rzeczy, o których młody kierowca musi pamiętać będzie dłuższa i bardziej skomplikowana? Niekoniecznie.

Każdy kierowca, bez względu na rodzaj auta jakie posiada, powinien pamiętać między innymi o regularnych wymianach oleju, przeglądach technicznych czy wymianie opon. Zalecenia dla posiadaczy samochodów z instalacją gazową są takie same, a jedynie uwzględniają specyfikę takiego rozwiązania. Trzeba o nich pamiętać, także dlatego, by jazda samochodem była ekonomiczna, bezpieczna, a auto działało bez zarzutów. Warto więc dbać o silnik, by wykorzystać maksymalny potencjał samochodu.

Przeczytaj również: Autogaz to najczystsze paliwo pod względem norm zanieczyszczeń. Wiedziałeś o tym?

Eksperci z Shell podpowiadają na co zwracać uwagę i o czym nie zapominać, kiedy użytkuje się samochód zasilany autogazem.

1. Warto stosować olej do silnika opracowany w technologii syntetycznej, który pomaga utrzymać silnik w czystości i zapewnia wydajną jazdę.

2. Wymieniaj filtr paliwa zgodnie z zaleceniami producenta auta i instalacji gazowej. To najlepszy sposób, aby utrzymać silnik w doskonałej formie.

3. Wymieniaj filtr powietrza co 10 000 km, aby zapewnić efektywne spalanie oraz optymalizować wydatki.

4. Utrzymuj bak z benzyną wypełniony do poziomu 1/4. Taka ilość jest zalecana dla optymalnego działania silnika w każdej sytuacji.

5. Nie przepełniaj zbiornika gazu w swoim samochodzie. Zbiornik gazu nie powinien być wypełniony autogazem bardziej niż w 80-85% jego pojemności, by Twoja podróż była bezpieczna.

6. LPG jest paliwem łatwopalnym, dlatego bardzo ważne jest, aby wyłączyć silnik przed tankowaniem auta. Ponadto nie pal papierosów w pobliżu dystrybutora i nie rozmawiaj przez telefon komórkowy, ponieważ zwiększa to ryzyko zapłonu.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: