SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Pogoda zimą lubi zaskakiwać

Pogoda zimą lubi zaskakiwać

21.01.2016, godz. 15:35
Renault Megane GT
Jazda po śniegu foto: Renault

Dostosowanie stylu jazdy do warunków pogodowych to jedna z podstawowych zasad, którymi powinni kierować się kierowcy. W szczególności zimą, kiedy możemy spodziewać się opadów śniegu, mrozu i nawierzchni pokrytej lodem. Sprawdzanie prognozy przed planowaną podróżą zawsze pozwoli lepiej przygotować się do jazdy i uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Zimą każdy kierowca powinien nie tylko odpowiednio reagować na warunki atmosferyczne, ale także być na nie przygotowanym. - Sprawdzając prognozę pogody przed wyjazdem, będziemy mogli wcześniej przygotować się na mróz, opady, porywisty wiatr czy śnieżyce. Tym sposobem możemy zminimalizować ryzyko stłuczki czy wypadku oraz uniknąć takich problemów z autem jak wyładowany akumulator czy przymarznięte wycieraczki – powiedział Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Sprawdź: Ośnieżone i oblodzone wzniesienie - jak sobie poradzić

Najważniejszą zasadą podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych jest dostosowanie prędkości do stanu nawierzchni. Zimą należy zachować odpowiedni odstęp od samochodu przed nami, pamiętając, że droga hamowania na oblodzonej nawierzchni jest kilka razy dłuższa niż na suchej. Uważna i ostrożna jazda oznacza dłuższą podróż, dlatego zaplanujmy sobie więcej czasu na bezpieczne dotarcie do celu. W przypadku bardzo trudnych warunków takich jak śnieżyca warto wstrzymać się z podróżą lub jeśli jesteśmy już w drodze zatrzymać się na postój do momentu poprawy pogody.

Zobacz też: Top 10: gadżety, które warto mieć w samochodzie

Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jady Renault radzą jak planować zimową podróż:

1. Zaplanuj trasę i czas podróży. Jeżeli jedziesz daleko sprawdź prognozę dla regionów, przez które będziesz przejeżdżał w poszczególnych częściach dnia.

2. Sprawdź czy wozisz ze sobą potrzebny asortyment - zimowy płyn do spryskiwaczy, zmiotkę, skrobaczkę do szyb, preparat do odmrażania. Mogą się one przydać podczas dużych mrozów i opadów śniegu.

3. Przeznacz nieco więcej czasu przed podróżą, aby dokładnie oczyścić ze śniegu okna, lusterka i dach. Nie zapominajmy także o tym, aby używać zimowego płynu do spryskiwaczy.

Czytaj: Jak wyprowadzić auto z poślizgu, jak jeździć w czasie zimy
.

autor: Szkoła Jazdy Renault zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: