SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Policja będzie sprawdzać przebiegi aut! To koniec cofania liczników?

Policja będzie sprawdzać przebiegi aut! To koniec cofania liczników?

07.08.2014, godz. 12:34
Volkswagen Amarok - zegary
foto: zdjęcia własne

Policja ma czynnie pomagać w przeciwdziałaniu procederowi cofania liczników w samochodach. Funkcjonariusze drogówki będą sprawdzać stan przebiegu podczas kontroli drogowych.

W naszym kraju powszechne jest cofanie stanu licznika, które ma ułatwić sprzedanie pojazdu. Przodują w tym oczywiście handlarze z komisów. Rząd postanowił walczyć z oszustami, udostępniając bezpłatnie e-usługę "Historia pojazdu", która pomaga w zdobyciu podstawowych danych na temat interesującego nas auta. Oprócz tego, od początku 2014 roku podczas przeprowadzania badania technicznego, sprawdzany jest stan licznika, który trafia później do Centralnej Bazy Pojazdów.

Przeczytaj też: Odcinkowy pomiar prędkości: przez problemy z IT system nie może ruszyć!

Jak zaproponował resort spraw wewnętrznych, w budowaniu rzetelnej bazy przebiegu pojazdów mają pomóc też policjanci. Funkcjonariusze podczas kontroli mieliby spisywać stan licznika, który również będzie trafiać do CEP. Kolejną propozycją jest wpisywanie do CEP informacji o tym, czy dany samochód nie znajduje się w rejestrze zastawów (jest np. zabezpieczeniem kredytu). Przedstawione zmiany wejdą w życie najprawdopodobniej w styczniu 2016 roku.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: