SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Policja idzie na wojnę z pijakami! Kupiła 80 nowych urządzeń AlcoBlow - FOTO

Policja idzie na wojnę z pijakami! Kupiła 80 nowych urządzeń AlcoBlow - FOTO

10.09.2014, godz. 12:14
Policja kupiła 80 nowych urządzeń AlcoBlow
Policja kupiła 80 nowych urządzeń AlcoBlow foto: policja.pl

O zagrożeniach jakie niesie kierowca po spożyciu alkoholu, w ostatnim czasie mówi się bardzo dużo. Komenda Stołeczna Policji aby skuteczniej wyłapywać osoby siadające za kółko na podwójnym gazie, zakupiła 80 sztuk przenośnych urządzeń do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu AlcoBlow.

Co to jest AlcoBlow? To urządzenie pozwalające błyskawicznie sprawdzać trzeźwość, obejmując tym samym kontrolą większą liczbę osób w krótkim czasie. Sprzęt potwierdza obecność alkoholu w organizmie i nie wymaga używania ustników, co przekłada się na jego ekonomiczność i zmniejszenie kosztów eksploatacji. Jeden komplet baterii umożliwia przeprowadzenie 5000 pomiarów.

- Urządzenie AlcoBlow pozwala w krótkim czasie objąć wstępną kontrolą na zawartość alkoholu we krwi dużą grupę osób. Biorąc pod uwagę natężenie ruchu na stołecznych drogach pozwoli to policjantom działać sprawniej i skuteczniej. Ważnym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa na drogach jest bowiem wyeliminowanie wszelkich czynników stwarzających zagrożenie w ruchu – powiedział Komendant Stołeczny Policji insp. Michał Domaradzki.

Czytaj też: Policjanci zabrali prawko za przestawienie auta "po kielichu". Wcześniej sami o to poprosili

Trójkolorowy wskaźnik LED sygnalizuje: zielony kolor - 0.00 do 0.05 promila, żółty kolor 0,06 do 0,20 promila, czerwony kolor powyżej 0.21 promila. Jeżeli sprawdzanie urządzeniem AlcoBlow wykaże podejrzenie obecności alkoholu w wydychanym powietrzu, kierowca poddawany jest już badaniu alkomatem, w celu potwierdzenia bądź wykluczenia obecności w organizmie alkoholu.

Na wyposażeniu jednostek KSP znajduje się obecnie niemal 200 urządzeń typu AlcoBlow, najwięcej w dyspozycji funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego. Jak podaje oficjalnie polska policja, koszt zakupu nowych 80 sztuk wyniósł ponad sto tysięcy złotych.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: