SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Policja może taranować piratów radiowozami! Jest nowy zapis w ustawie

Policja może taranować piratów radiowozami! Jest nowy zapis w ustawie

06.09.2014, godz. 19:47
Policja może taranować piratów radiowozami!
Policja może taranować piratów radiowozami! foto: Policja

To, że amerykańska policja taranuje uciekających swoimi radiowozami to nie nowość. Teraz dokładnie to samo może zrobić również polski funkcjonariusz. Jak to możliwe? Według polskiego prawa, radiowóz jest środkiem przymusu bezpośredniego, a policjant ma pełne prawo do jego użycia.

Do tej pory środkami przymusu bezpośredniego były m.in.: kajdanki, pałka policyjna czy chemiczne środki obezwładniające. Teraz do ustawy o środkach przymusu bezpośredniego został wprowadzony zapis pozwalający na wykorzystywanie w celu zatrzymania pirata drogowego radiowozu.

Co oznacza to w praktyce? Policjanci uczestniczący w pościgu za piratem mogą radiowozem zepchnąć lub zmusić do zatrzymania przy użyciu radiowozu. Jest to jednak rozwiązanie ostateczne, ponieważ próba taranowania auta uciekającego przy prędkości 100 km/h może skończyć się tragicznie.

Zobacz też: Zarobił 128 punktów karnych uciekając przed policją!

Warto też zaznaczyć, że funkcjonariusz który podejmie decyzję o staranowaniu drugiego samochodu musi liczyć się, że zostanie z tej decyzji rozliczony – również przez prokuraturę lub sąd. Komenda Główna Policji chce, żeby ewentualne taranowania były wykonywane z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa. Dlatego też przeprowadzane są szkolenia funkcjonariuszy z użyciem radiowozów, którymi patrolują drogi na co dzień.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: