SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Policja nie ma podstaw do badania alkomatem przy rutynowej kontroli

Policja nie ma podstaw do badania alkomatem przy rutynowej kontroli

04.08.2016, godz. 13:36
kontrola, policja, trzeźwość, alkomat
kontrola policyjna foto: Super Express

Problem naciąganej podstawy prawnej do badania alkomatem kierowcy, który został zatrzymany do rutynowej kontroli, istnieje już od kilku lat. Po opublikowania nagrania, na którym pewien uświadomiony kierowca odmawia dmuchania w alkomat, taka sytuacja powtarza się coraz częściej.

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że kierowca wcale nie musi poddawać się badaniu alkomatem, jeśli został zatrzymany rutynowo lub w trakcie trwania zorganizowanej policyjnej akcji. Zgodnie z prawem, policjanci na służbie mogą żądać od kierowcy poddania się badaniu trzeźwości. Stanowi o tym art. 129 ust. 2 pkt 3 ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.).

O tym, w jakim trybie, to się odbywa mówi art. 129i, wprowadzony do kodeksu drogowego 19 stycznia 2013 r.: odsyła on do ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 70, poz. 473 ze zm.).

Zobacz również: Polscy kierowcy sieją postrach na zagranicznych drogach

W tym jednak miejscu, zaczynają się niejasności wykorzystywane przez kierowców. Chodzi o to, że ustawa antyalkoholowa przewiduje badanie trzeźwości tylko w dwóch sytuacjach:

W myśl art. 401 ust. 1 i 2 - przed przyjęciem do izby wytrzeźwień

W myśl art. 47 - w razie podejrzenia, że przestępstwo zostało popełnione po spożyciu alkoholu

A to według "Dziennika Gazety Prawnej" oznacza, że przepisy te nie mogąbyć zastosowane w czasie prewencyjnych kontroli drogowych, gdy policja zatrzymuje kierowców po kolei, a nie tych, co do których istnieje podejrzenie, że jadą po alkoholu.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: