SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Policja ostrzega kierowców: zero tolerancji dla piratów i pijanych w weekend majowy

Policja ostrzega kierowców: zero tolerancji dla piratów i pijanych w weekend majowy

30.04.2015, godz. 10:13
policja, kontrola drogowa
foto: Super Express

W rozpoczynający się w czwartek wieczorem długi weekend majowy, duża grupa zmotoryzowanych wyruszy w trasy. Zwiększone natężenie ruchu samochodowego na drogach, przekłada się automatycznie na zwiększoną aktywność policjantów pilnujących porządku. Kierowcy w majówkę powinni mieć się szczególnie na baczności, bo w tym czasie znacznie wzrośnie prawdopodobieństwo kontroli i otrzymania mandatu.

Policjanci z wydziałów ruchu w weekend majowy zwracać uwagę na stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia pasażerów oraz czy mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych łamiących ograniczenia prędkości czy wyprzedzających "na trzeciego". Należy się także spodziewać częstych kontroli stanu trzeźwości.

Sprawdź: Nie (przy)dzwoń za kierownicą! Telefon w ręku zagraża życiu

Kierowcy powinni jak najlepiej sami dbać o bezpieczeństwo. Zapewnić je można przez kulturalną jazdę, zgodną z przepisami prawa. Funkcjonariusze apelują do pasażerów, aby nie pozostawali bierni, gdy dochodzi do brawurowej, ryzykownej i pozbawionej wyobraźni jazdy. Trzeba reagować na nieprawidłowości i żądać od kierowcy bezpiecznej jazdy.

Jak przygotować się przed wyjazdem w trasę

1. Sprawdź stan techniczny pojazdu.
2. Dokładnie zaplanuj trasę podróży, uwzględnij prognozy pogody, korzystaj z mapy aktualnych i prognozowanych warunków drogowych, atlasów samochodowych, planów miasta itp.
3. Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy!
4. Wyjazdu nie należy odkładać na ostatnią chwilę.
5. Należy unikać jazdy na wschód w godzinach przedpołudniowych i na zachód w godzinach popołudniowych, ponieważ wtedy oślepia słońce.
7. Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.
8. Nigdy nie umawiajmy się z rodziną na konkretną godzinę przyjazdu do miejsca docelowego, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.
9. Pamiętajmy - nie jesteśmy sami na drodze, a kodeks drogowy obowiązuje przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy Policja prowadzi działania!
10. Rozwaga, bezpieczna i zgodna z przepisami jazda. Nadmierna prędkość i brawura to przyczyny tragedii.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: