SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Policja zabiera prawa jazdy, a sądy je oddają! 6 na 10 prawek wraca!

Policja zabiera prawa jazdy, a sądy je oddają! 6 na 10 prawek wraca!

08.09.2014, godz. 14:44
kontrola drogowa, policja, mandat, kierowca
foto: Super Express

Polska policja wypowiedziała wojnę piratom drogowym. Od kwietnia każde większe przewinienie na drodze skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy. Co ciekawe polskie sądy te prawa jazdy w większości przypadków zwracają.

11 lutego Komendant Główny Policji Marek Działoszyński wydał polecenie, aby w sytuacjach kiedy będą uzasadnione wątpliwości, czy grzywna nakładana w postępowaniu mandatowym będzie współmierna do rodzaju i charakteru naruszenia przepisów ruchu drogowego, funkcjonariusze podejmowali decyzje o zatrzymaniu prawa jazdy.

Wydanie takiej decyzji umożliwia artykuł 86. paragraf 3. kodeksu wykroczeń, w którym czytamy, że w przypadku osób, które na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powodują zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym dopuszcza się orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów.

Przeczytaj też: Policja może taranować piratów radiowozami! Jest nowy zapis w ustawie

Po zatrzymaniu prawa jazdy przez policjanta, sprawa trafia do sądu, który ma tydzień na podjęcie decyzji, czy zatrzymanie było uzasadnione czy nie. Okazuje się, że aż w 57 procentach przypadków uprawnienia wracają do kierowców! Oznacza to, że na 10 zatrzymanych "prawek", aż 6 jest zwracanych.

Obecnie nie ma w polskim prawie żadnego wykazu wykroczeń, w którym Artykuł 86. kodeksu wykroczeń ma zastosowanie. Wkrótce ma to się jednak zmienić, ponieważ w najbliższym czasie trafi do prawa karnego zapis o utracie prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o 50 km/h.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: