SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Policjanci ostrzegają - będą wlepiać mandaty za śnieg i lód na autach!

Policjanci ostrzegają - będą wlepiać mandaty za śnieg i lód na autach!

11.01.2016, godz. 11:36
Auto zima
Auto zima, odśnieżanie auta foto: Super Express

Oszronione szyby lub całe auto pokryte śniegiem to popularny widok na naszych drogach i ulicach. Policja ostrzega, że ograniczona widoczność prowadzi do poważnych w skutkach zdarzeń drogowych. Funkcjonariusze w takich sytuacjach nie zamierzają dawać taryfy ulgowej - przyłapani kierowcy na jeździe z zaśnieżonymi i zaszronionymi szybami, będą karani mandatami.

Zalegający na szybach śnieg lub lód to poważny problem. Często kierowcy w pośpiechu odśnieżają lub usuwają szron jedynie z części przedniej szyby, nie zważając na to, że pole widzenia jest niemal zerowe. Pozostawienie bocznych i tylnej szyby zasłoniętych, może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji.

Kierowca zaśnieżonego pojazdu może nie zauważyć pieszego nawet w pełnym świetle. Nie ma też możliwości dokładnie obserwować innych pojazdów. Porusza się na wyczucie zagrażając wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Często też podczas jazdy z takiego samochodu odpadają kawałki lodu czy śniegu upadając potem na jadące za nim pojazdy powodując uszkodzenia szyb lub zmuszając kierujących do gwałtownego hamowania.

Zobacz również: Tafla lodu miażdży przednią szybę Saaba przy prędkości ponad 110 km/h - WIDEO

Spadający lód z pojazdów to też częsty problem pojawiający się poza miastem. Zdarzają się przypadki, gdzie z jadącego tira, z naczepy spadają duże kawałki lodu. Przy większych prędkościach mogą być one śmiertelnym zagrożeniem. W każdej z powyższych sytuacji, kierujący świadomie naraża na niebezpieczeństwo wszystkich innych uczestników ruchu drogowego, chociaż przepisy jasno określają obowiązki kierującego.

Jakie konsekwencje grożą za nieodśnieżenie auta

Policjanci przypominają, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji.

Zobacz również: TOP 10: sprawdzone sposoby na poradzenie sobie w zimowych tarapatach

Jeśli patrol policji zauważy pojazd z zaśnieżonymi szybami i światłami uzna, że takie auto zagraża innym uczestnikom ruchu. Kierowca zostanie zatrzymany i w tej sytuacji będzie musiał się liczyć z mandatem w wysokości od 20 do nawet 500 złotych. Punkty karne za takie wykroczenie nie są nakładane.

Pamiętajmy, aby przed wyjazdem swoim samochodem zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. Czasem wystarczy poświęcić tylko kilka minut by właściwie przygotować auto do podróży i zapewnić sobie tym samym komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, a nawet uniknąć tragedii na drodze.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: