SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Powrót samochodem z wakacji: O co zadbać, aby dotrzeć bezpiecznie do domu

Powrót samochodem z wakacji: O co zadbać, aby dotrzeć bezpiecznie do domu

23.08.2014, godz. 13:30
Powrót samochodem z wakacji: O co zadbać, aby dotrzeć bezpiecznie do domu
foto: Renault

Wracając z urlopu samochodem należy zadbać o odpowiedni odpoczynek, zaplanować postoje i utrzymywać prędkość zgodną z przepisami - radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Odpoczynek

Kierowca powinien być wypoczęty i wyspany. Najlepiej podróż wcześniej zaplanować. Ustalić miejsca postoju, planowanych posiłków czy ewentualnych noclegów. "Dla bezpieczeństwa najlepiej robić postoje co 2 godziny i dla jednego kierowcy nie planować więcej niż 6 godzin jazdy jednego dnia" - informują trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Posiłki w czasie podróży nie mogą być zbyt obfite, gdyż takie powodują nadmierną senność. "Niewskazane jest także jedzenie podczas jazdy, ponieważ odwraca uwagę kierowcy od prowadzenia auta i zajmuje ręce uniemożliwiając odpowiednią reakcję w niebezpiecznej sytuacji na drodze" - dodają trenerzy.

Czytaj też: Latem uważaj na pieszych na drodze. W wakacje wzrasta liczba ofiar

Prędkość

Każdy kierowca powinien pamiętać, że nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków. Czas, który wielu prowadzących samochody chciałoby zaoszczędzić na drodze, nie jest wart utraty zdrowia czy życia ludzkiego. "Przepisy dotyczące maksymalnej dopuszczalnej prędkości na poszczególnych odcinkach dróg zostały ustalone w trosce o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg" - przypominają trenerzy. Inne groźne zachowania kierowców, często związane z nadmierną prędkością, to: wyprzedzanie na trzeciego, wyprzedzanie na zakręcie czy brak sygnalizowania rozpoczęcia manewru wyprzedzania.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Szkoła Jazdy Renault zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: