SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Poznaj łatwy sposób na obniżenie kosztów utrzymania aut służbowych

Poznaj łatwy sposób na obniżenie kosztów utrzymania aut służbowych

04.07.2016, godz. 14:26
Skoda, parking, nowe samochody
foto: Skoda Auto

Według ekspertów, większość użytkowników aut służbowych obchodzi się z nimi znacznie gorzej niż z prywatnymi autami. Nieekonomiczna jazda i np. korzystanie z nich poza godzinami pracy generuje znaczne koszty dla właściciela floty. Na rynku pojawiło się proste rozwiązanie, które ma za zadanie monitorować samochody służbowe, co ma pozwolić na obniżenie kosztów utrzymania służbówek. Jak to działa?

Ogólnie rzecz biorąc pojazdy służbowe nie mają łatwego życia. Oprócz zużywania paliwa przez nieekonomiczną jazdę, kierowcom aut służbowych zdarza się także nadmierne zużycie elementów eksploatacyjnych i narażanie tych samochodów na uszkodzenia mechaniczne. Jedna z firm zajmujących się rozwiązaniami telematycznymi i monitoringiem aut służbowych wprowadziła na rynek urządzenie pozwalające na monitorowanie lokalizacji auta, ale także zdalne odczytywanie średniej prędkości, dynamiki jazdy oraz czy pracownicy przestrzegają przepisów i korzystają z pojazdów służbowych poza czasem pracy.

.
Jak to działa?

Usługa NaviExpert Telematics polega na wpięciu do gniazd OBDII urządzenia, które przekazuje do systemu zarządzania flotą informacje o lokalizacji samochodów, średniej prędkości, z jaką poruszają się auta oraz dynamice jazdy, a także informacje o tym, czy kierowcy korzystają z pojazdów służbowych w godzinach pracy, czy poza nimi. Administrator floty w panelu widzi zarówno aktualną pozycję auta, jak i wcześniej przebyte trasy. Ma też wgląd w dane dotyczące tego, czy kierowcy podróżują zgodnie z przepisami oraz ekonomicznie – czyli czy unikają gwałtownych hamowań i przyspieszeń.

Przeczytaj także: Stołeczna drogówka otrzymała 10 sztuk motocykli BMW R1200RT

Dostawca usługi zapewnia, że narzędzie pozwala firmom na wdrożenie znacznych oszczędności, a dane dotyczące stylu jazdy można sortować i sprawdzać. Może to być jeden ze sposobów na propagowanie bezpiecznej i ekonomicznej jazdy. Dzięki możliwości tworzenia rankingów, można nagradzać kierowców, którzy osiągają najlepsze wyniki.

Samą wtyczkę instaluje się bez konieczności wizyty w serwisie.

.
Co z prywatnością?

Pracodawca może sprawdzać swoich kierowców bez ich zgody, jeśli korzystają z auta służbowego. Natomiast zgodnie z prawem musi ich o tym poinformować. Według przedstawicieli producenta usługi NaviExpert Telematics. Na zachowanie pracowników pozytywnie wpływa już sam fakt, że wiedzą, że ktoś przygląda się temu jak korzystają z aut służbowych więc po prostu się bardziej pilnują.

Zobacz również: Mniejszy podatek dla motocyklistów za deklaracje chęci oddania narządów

Dodatkowo, jak przekonują prawnicy: -„Musimy mieć na uwadze prawo pracownika do prywatności – np. kiedy pozwalamy mu korzystać z auta po godzinach pracy – tłumaczy adwokat Monika Chajec z Kancelarii Siemianowski, Mietlarek i Partnerzy. I dodaje: „Prawo pracodawcy do monitorowania pracownika wynika z elementarnej cechy stosunku pracy, jaką jest podporządkowanie pracownika. To pracodawca wyznacza bowiem pracownikowi miejsce i czas wykonywania pracy i w związku z tym jest uprawniony do kontroli przestrzegania swoich poleceń. Po godzinach pracy takie uprawnienie się jednak dezaktualizuje”.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: