SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Pozwól się śledzić i płać mniej za ubezpieczenie

Pozwól się śledzić i płać mniej za ubezpieczenie

25.03.2016, godz. 10:30
dokumenty, ubezpieczenie, dowód rejestracyjny
dowód rejestracyjny foto: policja.pl

Branża ubezpieczeniowa przygotowuje się na zmiany w rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Eksperci planują wprowadzenie polis bazujących na danych dotyczących stylu jazdy kierowcy, a także możliwość zakupu ubezpieczenia w urządzeniu przypominającym bankomat.

O korzyściach wynikających z wprowadzenia nowych technologii w ubezpieczeniach komunikacyjnych opowiadali eksperci podczas konferencji Connected Insurance, która odbyła się 22 marca w Warszawie.

Wykorzystanie danych telematycznych w branży ubezpieczeń polega na ty, że składka  ubezpieczenia OC jest uzależniona od stylu jazdy. Takie polisy (UBI czyli Usage-Based Insurance)  są już oferowane w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Niemczech i USA. W Polsce dopiero zaczyna się mówić o korzyściach związanych z takimi produktami.

Wydarzenie z cyklu Connected Life Events, przygotowywane przez Connected Life Magazine, skupiło przedstawicieli branży ubezpieczeniowej, telematycznej, motoryzacyjnej oraz firmy z obszaru Internet of Things.

Zobacz też: Składki OC dla ciężarówek będą jeszcze droższe

W ramach prelekcji zaprezentowano rozwiązania będące częścią świata IoT, które z powodzeniem wykorzystywane są w branży ubezpieczeniowej na całym świecie. Z jednej strony ułatwiają one życie kierowcom, z drugiej mogą wpłynąć na wysokość składki, z trzeciej pozwalają towarzystwom maksymalizować zyski, a fleet managerom dają realny wpływ na zmniejszenie szkodowości we flotach.

Bariery we wprowadzaniu polis UBI, związane są m.in. z kosztami urządzeń wymaganych do zbierania danych i kwestią premiowania użytkowników za dzielenie się informacjami z ubezpieczycielem. Przedstawiciele branży ubezpieczeniowej twierdzą, że dzięki telematyce możliwe są poprawa bezpieczeństwa kierowców i zmniejszenie szkodowości. Dużo kontrowersji wzbudzają kwestie prawne wykorzystywania danych lokalizacyjnych. Należy pamiętać, że udostępniane przez użytkowników dane telemetryczne i personalne traktować należy jako dane osobowe ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Zobacz też: Rząd planuje wprowadzenie nowego podatku dla kierowców

Wymieniono też przykłady wdrożeń rozwiązań wykorzystujących systemy monitorowania pojazdów i zachowań kierowców, informacji o planach koncernów motoryzacyjnych dotyczących rozwijania telematyki (w tym nowatorskich usług a-call pomagających użytkownikom w sytuacjach niewielkich kolizji), a także wykorzystania maszyn vendingowych, smartfonów i tabletów do inteligentnego wspierania pracowników branży ubezpieczeniowej i ich klientów.

- Polisy wykorzystujące dane o stylu jazdy pojawią się na naszym rynku – co do tego nie ma już wątpliwości. Wraz z innymi produktami i usługami należącymi do świata Internetu Rzeczy zmienią branżę, ułatwiając życie kierowcom, pozwalając towarzystwom maksymalizować zyski, a fleet managerom dając realny wpływ na zmniejszenie szkodowości we flotach. Ważne jest to, że polskie firmy zaczynają aktywnie działać w obszarze nowych technologii związanych z ubezpieczeniami komunikacyjnymi, czego dowodem były prezentacje podczas Connected Insurance – mówi Paweł Kacperek, organizator konferencji.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: