SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Prawidłowy dobór rozmiaru opon ma znaczenie

Prawidłowy dobór rozmiaru opon ma znaczenie

30.10.2013, godz. 14:27
wulkanizacja, opony samochodowe
foto:

Prawidłowy dobór opon do konkretnego samochodu jest bardzo istotny i w zasadzie nie możemy sobie pozwolić na odstępstwa od dokładnych wytycznych producenta samochodu. Konsekwencje złego dopasowania mogą objawiać się nieprawidłowym działaniem całego pojazdu i wpływać na bezpieczeństwo jazdy.

Jednym z podstawowych kryteriów doboru ogumienia jest ich ściśle zdefiniowany rozmiar. Nieprawidłowo dopasowany może skutkować wysyłaniem błędnych informacji do elektronicznych systemów bezpieczeństwa ABS, ESP, ASR, TCS, zmianą geometrii zawieszenia, układu kierowniczego lub uszkodzeniem nadwozia.

- Znalezienie informacji o prawidłowym rozmiarze jest proste i możliwe do sprawdzenia przez każdego kierowcę. Najprostszym sposobem jest weryfikacja rozmiaru na oponach na których aktualnie jeździmy. Umiejscowiony on jest na boku opony i zawsze ma ten sam format np. 195/65 R15; gdzie 195 oznacza szerokość, 65 profil a 15 średnicę felgi – mówi Jan Frączak z Motointegrator.pl. - Metoda ta jest dobra tylko wówczas, gdy mamy 100 procentową pewność, że na takich dokładnie oponach nasz samochód wyjechał z fabryki bądź z autoryzowanego serwisu – dodaje ekspert.

Sprawdź: Wszystko o symbolach opon - jak czytać oznaczenia, jakie są indeksy, jak rozpoznać rozmiar

Jeśli nie jesteśmy pierwszym właścicielem auta powinniśmy kierować się zasadą ograniczonego zaufania i samemu sprawdzić, w jakim rozmiarze kupić opony. Również w tym przypadku jest to proste. Informacje te zawarte są w książce obsługowej i instrukcji obsługi oraz często na naklejce fabrycznej umieszczonej we wnęce drzwi kierowcy, na klapce wlewu paliwa lub wnęce bagażnika.

Większość producentów samochodów do jednego modelu auta homologuje kilka rozmiarów felg, a co za tym idzie także opon. Dlatego, jeżeli wciąż mamy wątpliwości, jaki rozmiar opon pasuje do samochodu możemy zwrócić się z takim zapytaniem do autoryzowanego dealera. Oprócz rozmiaru bardzo ważne są jeszcze dwa inne parametry: indeksy prędkości i nośności. Niedopuszczalne jest, ze względu bezpieczeństwa na przekraczanie tych wartości, ponieważ może mieć to bezpośredni wpływ na zmianę parametrów technicznych opon, a w niektórych przypadkach również ich mechanicznego uszkodzenia.

autor: Motointegrator.pl zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: