SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Prawo jazdy na motocykl. Co zrobić, by je uzyskać, jak wygląda egzamin

Prawo jazdy na motocykl. Co zrobić, by je uzyskać, jak wygląda egzamin

13.04.2016, godz. 19:10
motocyklista, motor
Honda CBF 125 foto: Honda

Sezon motocyklowy zbliża się wielkimi krokami, dlatego wiele osób zastanawia się nad podjęciem próby wyrobienia sobie motocyklowych uprawnień, czyli prawa jazdy kategorii AN, A1, A2 lub A. Poniżej prezentujemy kilka podstawowych informacji, które pomogą w odnalezieniu się w gąszczu przepisów prawnych dotyczących kursu i egzaminu na prawo jazdy na motocykl.

Zanim skierujecie się do szkoły nauki jazdy w celu zapisania się na kurs prawa jazdy, warto wiedzieć, jakie kategorie motocyklowych uprawnień przewidzieli ustawodawcy.

Kategoria AM

Uprawnia do kierowania motorowerami i lekkimi quadami. Aby przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii AM należy mieć ukończone 14 lat, ale kurs można zacząć 3 miesiące przed czternastymi urodzinami i należy go zakończyć egzaminem wewnętrznym w ośrodku szkolenia kierowców. Egzamin zdaje się w WORD. Szkolenie składa się z 10 godzin teorii i 10 godzin praktyki. Ceny za kurs na prawo jazdy kategorii AM oscylują w okolicach 700 zł.

Kategoria A1

Uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 cm3 (o mocy nieprzekraczającej 11 kW, czyli około 15 KM) oraz stosunku mocy do masy własnej nie większym niż 0,1 kW/kg. Podczas egzaminu należy mieć ukończone 16 lat, przy czym kurs można rozpocząć 3 miesiące przed uzyskaniem wymaganego wieku. Szkolenie składa się z 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych (w tym 4 godzin z pierwszej pomocy) oraz 20 godzin zajęć praktycznych. Ceny w okolicach 1200 zł.

Kategoria A2

Uprawnia do kierowania motocyklem o mocy silnika nieprzekraczającej 35 kW (około 47KM) oraz stosunku mocy do masy własnej motocykla nie większym niż 0,2 kW/kg. Podczas egzaminu należy mieć ukończone 18 lat, przy czym kurs można rozpocząć 3 miesiące przed urodzinami. Szkolenie składa się z 30 godzin lekcyjnych teorii (w tym 4 godziny z pierwszej pomocy) oraz 20 godzin praktyki. Ceny w okolicach 1300 zł.

Kategoria A

Uprawnia do kierowania wszystkimi motocyklami. Podczas egzaminu należy mieć ukończone 24 lata, przy czym kurs można rozpocząć już 3 miesiące wcześniej. Szkolenie składa się z 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych (w tym 4 godzin z pierwszej pomocy) oraz 20 godzin zajęć praktycznych. Kategorię A można też zdać już w wieku 20 lat - warunkiem jest posiadanie prawa jazdy kategorii A2 od minimum 2 lat. Na egzaminie państwowy przyszły motocyklista zdaje na jednośladzie o masie min. 200 kg i mocy min. 54 KM. Ceny w okolicach 1400 zł.

Wymagane dokumenty

Kiedy wybierzemy interesującą nas kategorię należy udać się po orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem, wydane przez lekarza uprawnionego do badań kierowców (koszt badania to zazwyczaj 200 zł), założyć w wydziale komunikacji Profil Kandydata na Kierowcę (w skrócie PKK), do czego konieczne jest zdjęcie. Najnowsze wymagania dotyczące zdjęć do prawa jazdy opisaliśmy w tym podlinkowanym artykule.

Kurs i egzamin

Następny krok to odbycie kursu na prawo jazdy. Po zaliczeniu kursu przychodzi czas na egzamin państwowy w WORD. Część teoretyczna obejmuje 20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 pytań z wiedzy specjalistycznej w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy. Każde pytanie zawiera tylko jedną prawidłową odpowiedź, ale pytania mają różne wartości punktowe, w zależności od ich znaczenia dla bezpieczeństwa. Łącznie można otrzymać 74, a do zdania egzaminu należy uzyskać co najmniej 68 punktów.

Na egzaminie praktycznym należy wykonać kilka czynności:

- wyprowadzić motocykl z "garażu" i dokonać krótkiej inspekcji pojazdu,
- wykonać "ósemkę" wokół dwóch pachołków ustawionych w prostokącie o wymiarach 7x14 m,
- przejechać wolny slalom,
- przejechać szybki slalom, ze średnią prędkością minimum 30 km/h,
- ominąć przeszkodę przy prędkości co najmniej 50 km/h,
- przejechać przez klasyczną górkę
- egzaminowany może zostać poproszony o wykonanie hamowania awaryjnego.

Warto dodać, że kierowca podchodzący do egzaminu musi mieć odpowiedni strój: spodnie z długimi nogawkami, kurtkę z długimi rękawami, rękawice zakrywające całe dłonie i obuwie wiązane na płaskiej podeszwie.

Po egzaminie na placu manewrowym następuje egzamin w realnych warunkach drogowych. Sprawdzian "na mieście" trwa nie mniej niż 25 minut. Jeśli wszystkie egzaminy zostaną zaliczone, to pozostaje nam tylko udać się do wydziału komunikacji, opłacić wydanie prawa jazdy i czekać na upragniony dokument.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: