SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Przedświąteczna gorączka nie służy kierowcom. Łamanie przepisów przychodzi łatwiej

Przedświąteczna gorączka nie służy kierowcom. Łamanie przepisów przychodzi łatwiej

17.12.2016, godz. 00:27
zakupy, parking, centrum handlowe
foto: Super Express

Zatłoczone miejskie ulice, brak wolnych miejsc postojowych, szczelnie wypełnione parkingi przy centrach handlowych. Gdy nie ma gdzie zostawić pojazdu, irytacja kierowców sięga zenitu. Jeździ się pod prąd, wymusza pierwszeństwo, a auta są pozostawianie w niedozwolonych punktach. Nerwowe sytuacje sprzyjają łamaniu prawa, co w najgorszym wypadku może skończyć się mandatem.

Poszukując świątecznych zakupów nie warto ryzykować mandatu. Pieniądze zamiast na grzywnę lepiej wydać na coś przydatnego. Przykładowo wyjazd na zakupy warto zaplanować z wyprzedzeniem i wkalkulować dodatkowy czas potrzebny na parkowanie. Gdy zatrzymuje się samochód byle gdzie i uruchamia światła awaryjne, dochodzi do złamania przynajmniej dwóch przepisów kodeksu drogowego: nadużycia świateł awaryjnych i niezastosowania do zakazu parkowania. Kierowca nie może utrudniać też ruchu innym pojazdom. Niedozwolone jest także parkowanie na miejscach dla osób niepełnosprawnych (500 zł mandatu).

- Kierowca może używać świateł awaryjnych tylko wtedy, gdy postój nastąpił z powodu uszkodzenia pojazdu lub wypadku. W sytuacji niedozwolonego parkowania policja może także dopatrzyć się tamowania ruchu, co skutkuje dodatkowym mandatem - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Sprawdź: Motoryzacyjne prezenty pod choinkę dla niego. Co wybrać?

Bez względu na to, czy kierowca parkuje na dużym parkingu, czy na miejscach wyznaczonych w centrum miasta, musi pamiętać, że jego uwaga nie może skupiać się wyłącznie na poszukiwaniu wolnego miejsca. - Jak zawsze kierujący pojazdem musi jednocześnie wykonywać wiele czynności, w tym obserwować inne samochody znajdujące się w pobliżu oraz zwracać uwagę na pieszych – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Czasami gdy prowadzący auto znajdzie poszukiwane miejsce do zaparkowania, zaczyna działać pospiesznie i nerwowo. Jest to widoczne także w sposobie wykonywania manewru parkowania. W takich okolicznościach uwidaczniają się także umiejętności kierowcy. - Gdy nie ma pewności, że można bezpiecznie wykonać manewr, lepiej wycofać auto, skorygować tor jazdy i spróbować ponownie. Nie pozwólmy, aby inni kierowcy nas zestresowali. Mamy prawo do bezpiecznego manewrowania, nawet jeśli zajmuje to więcej niż kilka sekund – dodają trenerzy. Wszystkie manewry należy wykonywać z minimalną prędkością, w gotowości do zatrzymania auta w każdej chwili.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: