SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Przewoź bezpiecznie dziecko. Podstawa to fotelik i jego prawidłowy montaż

Przewoź bezpiecznie dziecko. Podstawa to fotelik i jego prawidłowy montaż

30.01.2017, godz. 10:49
fotelik samochodowy
fotelik samochodowy foto: Mercedes-Benz

Niezależnie od tego czy zawozimy dziecko do przedszkola lub szkoły, czy też wybieramy się z nim na ferie lub wakacje, musimy wiedzieć w jaki sposób zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo podczas podróży. W przypadku młodszych dzieci podstawą jest posiadanie fotelika. Jak wybrać fotelik? O czym pamiętać przy montażu?

Jeśli wzrost dziecka określony w kodeksie Prawo o ruchu drogowym tego wymaga, fotelik do przewozu małoletniego to absolutna podstawa. Bez fotelika kierowca nie ma prawa zabrać dziecka nawet w 2-minutową podróż do sklepu. Obowiązek korzystania ze specjalnego fotelika samochodowego dotyczy wszystkich dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu. Niestety, mimo ogólnej świadomości rodziców co do konieczności korzystania z fotelika, niemal połowa z nich nie wie, jak wybrać odpowiedni. A jest to bardzo proste – wystarczy kierować się instrukcjami producenta lub dopytać w sklepie, w którym dokonuje się zakupu.

Wybierają fotelik zwraca się uwagę na:

- wiek, wzrost i wagę dziecka
- posiadany przez produkt atest bezpieczeństwa
- wyposażenie w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa

Montaż fotelika

Pod żadnym pozorem nie należy montować fotelika na miejscu, które ma aktywne poduszki powietrzne. Choć są one stworzone w celach poprawy bezpieczeństwa podróżnych, to w przypadku najmłodszych pasażerów, mogą być one niebezpieczne. Montując fotelik na przednim fotelu, trzeba manualnie dezaktywować poduszkę powietrzną. Są jednak auta, które rozpoznają, czy na danym miejscu jest zamontowany fotelik dziecięcy. Wówczas automatycznie wyłączane są poduszki zlokalizowane w bezpośredniej bliskości zamontowanego fotelika. Warto również jeszcze przed zakupem sprawdzić, czy fotelik pasuje do samochodu i czy można go stabilnie zamontować. Podczas takiego montażu bezwględnienależy posłużyć sią instrukcją obsługi.

Sprawdź też: Za brak fotelika zapłacisz aż 500 zł mandatu

W przypadku dzieci starszych, które są jednak jeszcze za małe, by jeździć bez fotelika, niedopasowania bardzo łatwo można uniknąć, jeśli zdecydujemy się na rozwiązanie, które oferuje w swych samochodach przykłądowo Mercedes-Benz lub Volvo. Chodzi o siedzisko dla dzieci zintegrowane z fotelem pasażera. Podstawa siedzenia unosi się, a na wysokości głowy montowana jest dodatkowa ochrona z trzymaniami. Dzięki temu nie trzeba martwić się o dopasowanie fotelika. Mamy go zawsze przy sobie, a dziecko siedzi wygodnie i bezpiecznie.

UWAGA! Nie kupuj uniwersalnego fotelika na przyszłość – taki nie istnieje! Twoje dziecko z wiekiem zmienia się nie tylko pod względem wagi i wzrostu, ale również ogólnej budowy ciała, dlatego konieczne jest wymienianie fotelika, gdy ten przestanie być wystarczająco komfortowy.

Oczywiście w sytuacji, gdy twoje dziecko ma więcej niż 150 cm, fotelik zostanie naturalnie zastąpiony przez zwykłe pasy bezpieczeństwa – pamiętaj o tym i naucz dziecko, aby od razu po wejściu do auta zapinało pasy. Warto pamiętać też, by nie sadzać dziecka z przodu – najlepsze w aucie jest dla niego miejsce z tyłu. Jeżeli jedziemy w trójkę, dobrze jest, by drugi dorosły zajął miejsce z tyłu, razem z dzieckiem.

Uwaga na chorobę lokomocyjną

Choroba lokomocyjna (tzw. kinetoza) to problem, który spotyka przede wszystkim najmłodszych, dlatego konieczne jest zabezpieczenie się przed jej objawami – bólami brzucha, wymiotami i złym samopoczuciem. Oczywiście najważniejsze jest posiadanie tabletek, kiedy wiesz, że twoje dziecko ma problem z podróżowaniem, a dla złagodzenia objawów choroby bardzo dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie na oknach specjalnych nakładek, które ograniczają również działanie szkodliwego promieniowania słonecznego. Warto też od czasu do czasu uchylić okno, by do wnętrza pojazdu dostała się choć odrobina świeżego powietrza.

UWAGA! Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się problemu w czasie podróży, warto przed wyjazdem przygotować dziecku lekki posiłek – tłuste potrawy nie służą, szczególnie podczas długich podróży.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: