SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Przewóz rowerów autem: jak zrobić to bezpiecznie i zgodnie z prawem

Przewóz rowerów autem: jak zrobić to bezpiecznie i zgodnie z prawem

27.04.2015, godz. 15:02
bagaznik rowerowy, przewóz rowerów
foto: materiały prasowe

Zwiedzanie malowniczych terenów własnym jednośladem, zlokalizowanych z dala od miejsca zamieszkania, wymaga najpierw przetransportowania roweru w okolicę danego miejsca. Jak zrobić to bezpiecznie przy pomocy samochodu i jednocześnie zgodne z przepisami?


Rower w samochodzie

Chcąc najprościej przewieźć jednoślad, najłatwiej zapakować go do bagażnika. Rozwiązanie to jednak wymaga złożenia oparć tylnej kanapy, a więc znacząco ogranicza możliwości przewozowe samochodu. W dodatku konieczne jest również przynajmniej zdjęcie kół z roweru. Takie rozwiązanie działa, jeżeli podróżujemy samodzielnie lub we dwójkę.

Zobacz też: Jak bezpieczne przewozić bagaż samochodem

Jeśli mamy więcej pasażerów, niezbędne okaże się zaopatrzenie auta w odpowiedni bagażnik. Poza tym nie zapominajmy, że przewożąc rower w środku auta ryzykujemy zabrudzeniem lub niekiedy nawet mechanicznym zniszczeniem plastikowych elementów i tapicerki.


Mocowania dachowe

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów bagażników rowerowych, które z łatwością dopasujemy do każdego rodzaju samochodu. Zdecydowanie najbardziej uniwersalny sposób przewożenia roweru to bagażnik dachowy. Uchwyty rowerowe mocowane są do poprzecznych belek. W tym przypadku musimy pamiętać o ograniczonej nośności dachu (około 50 kg), oraz o tym, że samochód z rowerami na dachu ma ponad 2 metry wysokości. To generuje zwiększony opór aerodynamiczny i związane z nim większe zapotrzebowanie na paliwo.


Bagażnik na hak holowniczy

Można spotkać także konstrukcje, które są montowane do koła zapasowego na klapie bagażnika samochodu terenowego. Inne rozwiązanie to bagażnik na hak holowniczy. – Problem polega na tym, że w myśl polskich przepisów rozwiązanie bagażnika na hak jest nielegalne, ponieważ najczęściej zasłania tablicę rejestracyjną. Ustawa Prawo o ruchu drogowym nie przewiduje natomiast możliwości czasowego demontażu tablicy w celu umieszczenia jej na bagażniku rowerowym. Nie ma także legalnej opcji wydania dodatkowej, trzeciej tablicy rejestracyjnej. Możemy jedynie liczyć na pobłażliwość funkcjonariuszy. To kuriozalna sytuacja, która występuje jedynie w naszym kraju – tłumaczy Daniel Bień, ekspert Motointegrator.pl.


Uchwyt na klapę bagażnika

Bagażniki montowane na tylnej klapie samochodu może być dobrym rozwiązaniem. Są tańsze niż te platformy na hak, jednak sprawdzą się najlepiej tylko przypadku samochodów typu hatchback lub kombi. Dzięki stelażowej konstrukcji, pasom i wspornikom można łatwo dopasować je do większości samochodów. Mają jednak ograniczony udźwig, a w zakrętach i na nierównej nawierzchni masa rowerów znacząco oddziałuje na pokrywę bagażnika, co nie najlepiej odbija się na kondycji bagażowej klapy.

Zobacz też: Przewożenie roweru samochodem. Jaki bagażnik wybrać

Z rowerami zamontowanymi na samochodzie – niezależnie od typu bagażnika, powinniśmy poruszać się bardziej zachowawczo. Trzeba przede wszystkim uważać na prędkość oraz gwałtowne manewry. Pamiętajmy, aby upewnić się co do prawidłowości montażu uchwytów, czy bagażnika, i co pewien czas sprawdzić, czy rowery nie poluzowały się na zaczepach.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: