SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Przewożenie roweru na bagażniku z tyłu auta może być nielegalne!

Przewożenie roweru na bagażniku z tyłu auta może być nielegalne!

08.08.2014, godz. 11:45
Bagażnik rowerowy
foto: materiały prasowe

Wakacje to okres, kiedy samochodem często przewozimy nasze rowery. Jak się okazuje, nie każdy sposób transportu jest zgodny z prawem. Kiedy policjanci mają prawo wystawić nam mandat?

Nie każde auto jest wyposażone w relingi dachowe, co uniemożliwia zamontowanie dachowego bagażnika na rowery. Jeśli samochód posiada hak do holowania przyczepy, możemy posiłkować się specjalnym bagażnikiem instalowanym na haku. Teoretycznie to świetne rozwiązanie, jednak może przynieść za sobą kłopoty ze stróżami prawa.

Polskie przepisy są skonstruowane w taki sposób, że obecnie nie ma możliwości korzystania z bagażników tego typu. Problemem jest fakt, że takie bagażniki często zasłaniają tablice rejestracyjne i tylne światła. Aktualne przepisy nie uwzględniają możliwości posiadania trzeciej dodatkowej tablicy, ani zdemontowania przedniej lub tylnej w celu zainstalowania jej w bagażniku rowerowym.

Przeczytaj też: Na wakacje samochodem: O czym trzeba pamiętać podczas podróży za granicę

Choć bagażniki montowane na haku wydają się świetnym rozwiązaniem i cieszą się dużą popularnością na Zachodzie, to dopóki w Polsce nie zmienią się przepisy, kierowcy za korzystanie z nich muszą liczyć się z możliwością otrzymania mandatu. Według taryfikatora "za umieszczanie z przodu lub z tyłu pojazdu znaków, napisów lub przedmiotów ograniczających czytelność tablic" grozi mandat w wysokości 50 zł.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: