SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Przewożenie roweru samochodem. Jakie są sposoby, jaki bagażnik rowerowy wybrać

Przewożenie roweru samochodem. Jakie są sposoby, jaki bagażnik rowerowy wybrać

06.06.2014, godz. 12:43
Bagażnik rowerowy
foto: materiały prasowe

Sposobów na przewóz rowerów własnym samochodem jest kilka. Jeśli nasze auto jest zbyt małe, transport jednośladów umożliwiają różnego rodzaju bagażniki i mocowania. Wybierając taki sprzęt warto wziąć pod uwagę takie cechy jak: wygoda montażu i eksploatacji, poziom bezpieczeństwa i cena.

Jeśli wyjeżdżamy gdzieś dalej samochodem i chcemy koniecznie zabrać rowery, sposób transportu będzie zależał od tego, jakie mamy auto. Gdy jest wystarczająco duże, możemy umieścić sprzęt w środku. W takim wypadku nigdy jednak nie woźmy ich "luzem". I nie chodzi o to, że się poobijają, ale o to, że w razie stłuczki mogą zrobić nam krzywdę. Dlatego odpowiednio przyczepmy jednoślady.

Jaki rodzaj bagażnika wybrać

Najpopularniejszym sposobem przewozu rowerów są bagażniki dachowe (ceny ok. 100-350 zł). Wybierając taki sprzęt, zwróćmy uwagę na dobre zabezpieczenia - belki poprzeczne, np. aluminiowe, z szyną. Przy montażu trzeba dobrze rozłożyć ciężar, a rower precyzyjnie umieścić w rynnie. Uchwyty trzymające są różne, bo mocuje się je przykładowo do ramy, lub przedniego widelca. Trwałość i łatwość montażu zwykle zależy od ceny. Wad tego rozwiązania jest kilka. Po pierwsze trzeba wysoko dźwignąć rower, co na przykład dla kobiet może być sporym utrudnieniem. Zwiększony opór powietrza zmniejsza także podróżną prędkość, a do tego auto więcej pali. Problematyczne będzie też wjechanie do parkingu podziemnego oraz garażu.

Zobacz też: Rowerzyści walczą o swoje. Będą mogli jeździć pod prąd i po buspasach

Innym rozwiązaniem jest bagażnik w stylu wieszaka, mocowany do tylnej klapy auta lub na hak (cena ok. 300-500 zł). To rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze i szybsze. Taki bagażnik można z łatwością odczepić. Minus to zwykle przysłanianie tylnych świateł. Jeśli transport ma być możliwie stabilny i bezpieczny, powinno wybrać się rowerową platformę, na której rowery stoją (ceny platform wypadają drożej, jak wieszaki). Wadą bagażnika mocowanego z tyłu jest zwykle kłopot z dostaniem się do kufra (droższe i markowe platformy mają system odchylania). Inne minusy to utrudnione parkowanie i ograniczenie widoczności do tyłu. Plus dla bagażnika mocowanego z tyłu to korzystniejsza ekonomika zużycia paliwa.

Czasami lepiej wypożyczyć rower

Zanim zdecydujemy się zabrać ze sobą rower w podróż, rozważmy wszystkie za i przeciw. Może lepiej wypożyczyć jednoślady na miejscu? Zaoszczędzimy sobie kłopotu z transportem własnych rowerów, a wypożyczenie może okazać się o wiele tańsze, jak zakup specjalistycznego bagażnik i mocowań, które będą używane tylko okazjonalnie. Warto też zawsze przed wyjazdem sprawdzić też, czy tam dokąd jedziemy, na pewno jest możliwość bezpiecznego poruszania się na rowerze.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: