SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Przygotowanie samochodu do zimy: co warto sprawdzić, co trzeba wymienić

Przygotowanie samochodu do zimy: co warto sprawdzić, co trzeba wymienić

29.10.2014, godz. 14:09
serwis samochodowy, warsztat
foto: Materiały prasowe

Zima i towarzyszące jej ciężkie warunki na drogach stawiają wysokie wymagania wobec kierowców i ich pojazdów. Przygotowanie nowoczesnego samochodu do zimowej aury to nie tylko wymiana opon. Aby być pewnym, że auto nie zaskoczy nas w zimie, dobrze jest przeprowadzić pełen zakres czynności obsługowych, które warto powierzyć profesjonalistom.

Listopad to odpowiedni czas, by zająć się swoim autem. Odpowiednio przygotowany samochód sprawi, że jazda po zaśnieżonych i oblodzonych drogach będzie bezpieczniejsza i niezawodna.

Zmień opony na zimowe

Jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu, gdy temperatura spada poniżej 8 stopni C, należy zmienić ogumienie letnie na zimowe, ponieważ "zimówki" zapewniają lepszą trakcję nie tylko na śniegu i błocie pośniegowym, ale gwarantują także krótszą drogę hamowania w niskich temperaturach. Dzięki lepszej przyczepności i stabilności pojazdu zwiększają bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów.

- Większość osób wie, że by opona spełniała swoje zadanie musi mieć odpowiednio głęboki bieżnik minimum 4 mm – mówi Marek Jeliński z Duda-Cars. Ale to nie wszystko. Liczy się także wiek opony. W miarę starzenia się opona staje się coraz twardsza i traci podstawowe zalety – przyczepność do nawierzchni w niskich temperaturach.

Zadbaj o odpowiednie płyny

Przegląd płynów w samochodzie jest niezbędny i trzeba to zrobić zanim zapanują mrozy. Już w miesiącach jesiennych temperatury w nocy często spadają poniżej 0 stopni Celsjusza. Podstawowymi cieczami, które należy sprawdzić przed sezonem zimowym, są: płyn chłodzący i płyn hamulcowy, oba niezbędne do prawidłowego i bezpiecznego eksploatowania samochodu. W autoryzowanym serwisie, przy wykorzystaniu specjalnych testerów, określona zostanie temperatura krzepnięcia płynu chłodniczego oraz zawartość wody w płynie hamulcowym. Warto pamiętać, że wiele serwisów jesienią przygotowuje specjalną ofertę dla klientów.

Sprawdź też: Wielki TEST opon zimowych niemieckiego ADAC. Najpopularniejsze rozmiary 14" i 15"

Bardzo istotny jest też płyn do spryskiwaczy, który musi być przeznaczony do użytkowania w okresie zimowym i który nie zamarznie w niskich temperaturach. Pamiętajmy, że do spryskiwania szyb nie można stosować wody ani płynu letniego. Dla własnego bezpieczeństwa i lepszego działania podzespołów samochodu, korzystajmy ze sprawdzonych produktów, które posiadają lepsze właściwości i dobrze się sprawdzają nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

Sprawny akumulator

Akumulator jest tą częścią samochodu, która może okazać się najbardziej kłopotliwa zimą. Przy zerowej temperaturze, moc rozruchowa akumulatora zmniejsza się o około 20%, a podczas siarczystych mrozów, poniżej -20 stopni,  jego sprawność może się obniżyć do nawet 50%. O kondycji akumulatora może wypowiedzieć się tylko fachowiec, który wykona specjalistyczne pomiary i testy.

Przegląd może się przydać

Warto również sprawdzić czy inne elementy, takie jak układ hamulcowy, silnik, amortyzatory, oświetlenie, są sprawne. W tym celu, przed zimą najlepiej udać się do zaufanego serwisu, by fachowcy sprawdzili kompleksowo stan auta, szczególnie jeśli przez kilka lat się tego nie robiło. Bezpieczeństwo  własne oraz innych uczestników ruchu w okresie zimowym, kiedy na drogach panują trudne warunki atmosferyczne, powinny być dla nas priorytetem. Nie dajmy się zaskoczyć zimie i już wcześniej kompleksowo sprawdźmy auto oraz zadbajmy o wymianę niezbędnych elementów.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: