SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Przygotuj auto do majówkowego wyjazdu. 8 kroków do bezpiecznej podróży

Przygotuj auto do majówkowego wyjazdu. 8 kroków do bezpiecznej podróży

27.04.2016, godz. 00:00
Przygotuj auto do majówkowego wyjazdu. 8 kroków do bezpiecznej podróży
foto: SHUTTERSTOCK

Długi majowy weekend to tradycyjnie czas wyjazdów. Zanim zapakujesz do samochodu rodzinę i obciążysz go bagażem, zrób przegląd.

.
1. Płyny eksploatacyjne

Sprawdź poziom oleju silnikowego i filtr paliwa. Sprawdź też olej w skrzyni biegów i płyn chłodniczy.

2. Układ hamulcowy

To najlepiej wykonać w warsztacie – mechanik oceni stopień zużycia klocków (nie wolno dopuścić do zużycia poniżej połowy ich pierwotnej grubości) i tarcz hamulcowych oraz poziom płynu hamulcowego.

3. Akumulator

Kontrolka na desce rozdzielczej nie powiadomi cię o konieczności wymiany akumulatora na nowy. Trzeba to zrobić po 4–5 latach użytkowania. Musisz sprawdzić jego moc, bo podczas wyjazdu mocno będziesz go eksploatować – klimatyzacja, ładowarki itd. Być może wymaga tylko podładowania prostownikiem lub uzupełnienia elektrolitu.

4. Opony i geometria kół

Bezpieczeństwo jazdy i zużycie paliwa zależy od stanu bieżnika i ciśnienia w oponach. Zbyt niski bieżnik – poniżej 1,6 mm – to wskazanie do wymiany opon. Inaczej grozi ci poślizg, utrata przyczepności i wydłużona droga hamowania. Jeśli opony mają poprzeczne uszkodzenia na bokach, też je wymień. Dopasuj ciśnienie w oponach (również w kole zapasowym) do obciążenia auta. Sprawdź geometrię kół.

5. Zawieszenie

Sól i piasek, sypane zimą powodują mikrouszkodzenia i korozję sprężyn, a przez to ich podatność na złamania po wjechaniu w dziurę, których nie mało w drogach. Jeśli słyszysz podczas jazdy stukanie poluzowanych elementów, zanim wyjedziesz w drogę, odwiedź serwis samochodowy.

6. Amortyzatory

Sprawne amortyzatory odpowiedzialne są za komfort jazdy, odpowiedni kontakt koła z nawierzchnią i za krótszą drogę hamowania. W profesjonalnych serwisach siłę hamowania (po kontroli układu hamulcowego) i skuteczność tłumienia amortyzatorów testuje się na linii diagnostycznej, a kierowca otrzymuje komputerowe wydruki z wynikami badania.

7. Ustawienie świateł

Wszystkie światła w samochodzie muszą być sprawne, a parzyste powinny świecić jednakowo jasno. Sprawdź je w warsztacie. Źle ustawione nie oświetlają drogi i oślepiają innych kierowców.

8. Klimatyzacja i filtry

Zrób jej przegląd, zleć osuszenie i zdezynfekowanie kanałów wentylacyjnych, wymień filtr powietrza.

Kamila Kierzek
Sieć Euromaster

Podczas wyjazdów na długie weekendy często słyszymy informacje o wzmożonej liczbie wypadków drogowych. Ich częstymi przyczynami jest brawurowa jazda, wyprzedzanie „na trzeciego" czy też niedostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych. Jednak według policyjnych statystyk, aż co 10. wypadek na drodze spowodowany jest złym lub niedostatecznym stanem technicznym auta. Przygotowując się do majówki należy zadbać o to, aby nasze auto spełniało wszelkie warunki bezpieczeństwa oraz abyśmy bezawaryjnie dotarli do celu. Zachęcam, by przed wyjazdami w trasę korzystać z usług specjalistów i sprawdzić gotowość auta do drogi. Zwłaszcza na ten pierwszy majówkowy wyjazd należy sprawdzić jaka jest kondycja naszego auto po minionej zimie. Szybki przegląd samochodu zajmie około 30-60 minut i pozwoli na upewnienie się, że rodzina i inni użytkownicy dróg bezpiecznie dojadą do domu.

 

PARTNER AKCJI

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: