SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Przyszła wiosna, startuje sezon motocyklowy. Ryzyko ŚMIERCI na motorze 20 razy wyższe jak w samochodzie!

Przyszła wiosna, startuje sezon motocyklowy. Ryzyko ŚMIERCI na motorze 20 razy wyższe jak w samochodzie!

20.03.2014, godz. 14:30
policja, motocykl
foto: EAST NEWS

Sprzyjające warunki pogodowe przyśpieszyły rozpoczęcie sezonu motocyklowego. Statystyki pokazują, że ryzyko śmierci na drodze dla motocyklisty jest 20 razy większe niż dla kierowcy czy pasażerów samochodu. W Unii Europejskiej ginie rocznie ponad 6500 użytkowników jednośladów. Jak zminimalizować ryzyko wypadku z udziałem motocyklistów?

Niezależnie od tego, kto spowodował wypadek, motocykliści płacą zdecydowanie wyższą cenę za błąd na drodze niż kierowcy samochodów. – Motocyklisty nie chroni karoseria i rozbudowane systemy bezpieczeństwa montowane w samochodach. Warto o tym pamiętać – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Podczas wypadku u motocyklistów najczęściej występują urazy głowy, nóg oraz kręgosłupa.

Przeczytaj: Prawo jazdy na motocykl. Jak zdobyć uprawnienia do kierowania jednośladem, ile trzeba mieć lat

Motocykle ze względu na swój kształt i rozmiar oraz możliwość uzyskania gwałtownego przyspieszenia są często niewidoczne w lusterkach kierowców samochodów lub zauważane zbyt późno. W okresie wiosenno-letnim warto kilka razy spojrzeć w lusterka przed wykonaniem manewru. Bardzo pomocny może też się okazać zmysł słuchu. Często motocykl wcześniej usłyszymy niż zobaczymy – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Sprawdź też: Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie

Włączone światła mijania zwiększają widoczność tych pojazdów. Motocykle mają obowiązek ich używania przez cały rok, przez całą dobę. Jak wykazują badania prowadzone przez Motorcycles–European Commission, przepis ten zmniejsza liczbę wypadków spowodowanych złą widocznością nawet o 16%. Prowadzący motocykle często hamują wytracając prędkość poprzez redukcję biegów, a to oznacza, że nie otrzymamy sygnału świetlnego świadczącego o hamowaniu. Dlatego tak istotne jest zachowanie odpowiedniej odległości samochodu do motocykla – dodają trenerzy.

autor: Szkoła Jazdy Renault zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: