Akcja WEEKEND BEZ OFIAR: Razem ograniczmy liczbę wypadków

2011-06-11 4:00

Jesteś piratem drogowym? - Lepiej zostań w domu! Ruszył Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa - Weekend Bez Ofiar. Tak jak przed rokiem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wraz z partnerami akcji będzie walczyć o poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Czy będzie to walka z wiatrakami? Oby nie. Tym bardziej, że tak niewiele trzeba, by poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Wystarczy zdrowy rozsądek.

Niestety, wielu kierowców wciąż go ma za mało. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich. Dowiedz się, jak jeździć bezpiecznie i jak na drodze pomóc sobie i innym. Szczegóły akcji znajdziecie na stronie internetowej www.weekendbezofiar.pl i w "Super Expressie", który jest partnerem eksperymentu.

Rady ekspertów dla kierowców, nauka wzorowego prowadzenia samochodu, a do tego masa atrakcji - pikniki rodzinne, pokazy ratownicze, gigantyczne symulacje karamboli. Tegoroczna edycja Weekendu Bez Ofiar zapowiada się jeszcze bardziej atrakcyjnie niż ubiegłoroczna. Co nas czeka i co zrobić, żeby przyłączyć się do akcji i przyczynić do zmniejszenia liczby tragicznych wypadków drogowych?

Przeczytaj koniecznie: Poradnik kierowcy: Wyprzedzaj myśleniem - akcja WEEKEND BEZ OFIAR

Najpierw zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa, a potem zadeklaruj, że będziesz się do nich stosował, przyłączając się do Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa - możesz to zrobić za pośrednictwem strony internetowej www.WeekendBezOfiar.pl lub zostając fanem profilu w serwisie społecznościowym Facebook. Kierowcy mogą oznaczać swoje samochody naklejkami, które będą rozdawane w czasie pikników edukacyjnych. Naklejki dodawane będą również do prasy motoryzacyjnej. Eksperyment zostanie przeprowadzony w dniach 24-26 czerwca, czyli w pierwszy wakacyjny weekend, kiedy zaczniemy wyjeżdżać na urlopy. Wtedy zobaczymy, ile jesteśmy w stanie razem zdziałać i czy możliwie szeroko zakrojona promocja zasad bezpiecznego zachowania na polskich drogach przełoży się na zmniejszenie liczby wypadków i ich ofiar.

Jak przygotować się do udziału w tym Eksperymencie? Przez cały czerwiec w kilkunastu miastach Polski odbywać będą się pikniki edukacyjne, a wielki finał zaplanowany jest w warszawskim Parku Szczęśliwickim, w dniach 25-26 czerwca. Podczas imprez dla całej rodziny przekonamy się m.in., jak ciało człowieka zachowuje się podczas dachowania czy zderzenia samochodów, przypomnimy sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Będzie też można porozmawiać z policjantami, strażakami i funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego. Zaplanowano też symulacje wielkich wypadków i karamboli, pokazy akcji ratowniczych, ćwiczenia z obrony cywilnej, konkursy dla najmłodszych. Żeby sprawdzić, czy jesteś gotowy do Eksperymentu i czy naprawdę zachowujesz się na drodze jak wzorowy uczestnik ruchu, sprawdź swoją wiedzę rozwiązując Narodowy Test Bezpieczeństwa Drogowego, który od 10 czerwca jest dostępny na stronach serwisu Onet.pl. Wynik pokaże stan świadomości na temat bezpieczeństwa polskiego społeczeństwa.

Jak mówią organizatorzy akcji, całkowity brak ofiar wypadków to cel, do którego dążą, chociaż patrząc na tragiczne statystyki policyjne wydaje się on jeszcze daleki. W przeciętny wakacyjny weekend na polskich trasach średnio ginie 45 osób, a 400 zostaje rannych. Ale najważniejsze, żeby dzięki Narodowemu Eksperymentowi Bezpieczeństwa choć niektórzy kierowcy zastanowili się nad swoim zachowaniem na drodze. Liczy się nawet najmniejsza poprawa czarnych policyjnych statystyk.

Patrz też: Warszawa: WYPADEK na Puławskiej, autobus ZSUNĄŁ się ze skarpy! 36 rannych, w tym dzieci ZDJĘCIA CZYTELNIKÓW i WIDEO

Tak było w zeszłym roku

Podczas pierwszej edycji akcji Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa - Weekend Bez Ofiar w 2010 roku aż 60 tys. osób poparło ideę bezpiecznych zachowań na polskich drogach. Odbyły się trzy rodzinne pikniki edukacyjne w Kołobrzegu, Łodzi i Warszawie, w których udział wzięło ponad 50 tys. osób. Uczestnicy mogli przekonać się na własnej skórze, czym grozi jazda bez zapiętych pasów czy jak widzi drogę pijany kierowca. Do akcji przyłączano się w całej Polsce. Happeningi promujące bezpieczeństwo odbyły się m.in. we Włocławku, Słupsku, Zamościu, Białej Podlaskiej. Powiadamiano też kierowców za pomocą SMS-ów o utrudnieniach na drogach, objazdach i pogodzie - razem wysłano 200 tys. SMS-ów. Przeprowadzono też na niespotykaną dotąd skalę symulację karambolu.

Polskie drogi muszą być bezpieczne

Andrzej Maciejewski, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad

Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa to wielka narodowa koalicja dla bezpieczeństwa drogowego, a weekend bez ofiar to cel, do którego wszyscy zmierzamy. Być może uda się go osiągnąć dopiero za kilka lat, ale działać musimy już dzisiaj. Na co dzień pracujemy, by polskie drogi były jak najbardziej bezpieczne. Nowoczesna infrastruktura nie zwalnia nas jednak od odpowiedzialności za życie własne i innych! Jak pokazują statystyki, również na najlepiej wyposażonych drogach dochodzi do tragicznych wypadków. To od zachowania kierowcy, pasażera, pieszego czy rowerzysty w największym stopniu zależy poziom bezpieczeństwa. Dlatego organizujemy takie akcje, jak Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa, podczas której pokazujemy, że nawet tak zdawałoby się błahe sprawy jak ułożenie bagaży czy montaż uchwytów na rower decydują o bezpieczeństwie na drodze.

Rodzinne pikniki edukacyjne

11.06.2011 r., Kraków
Miejsce Obsługi Podróżnych Podłęże na autostradzie A4

11.06.2011 r., Warszawa Agrykola
Miasteczko edukacyjne wraz z Akademią Ekojazdy

19.06.2011 r., Łódź Manufaktura
Miasteczko edukacyjne

19.06.2011 r. Warszawa, okolice Metra Świętokrzyska
Miejski eksperyment, czyli interaktywna ścieżka bezpieczeństwa

24.06.2011 r., Inowrocław
Piknik edukacyjny na Rynku Starego Miasta w Inowrocławiu

24.06.2011 r., Prostki
Happening edukacyjny

24-26.06.2011 r. Dąbrowa Tarnowska
Szkolenia z pierwszej pomocy.

25.06.2011 r., Załuski pod Płońskiem
Symulacja karambolu na drodze krajowej nr 7

25.06.2011 r., Kielce
Piknik edukacyjny

25.06.2011 r., Rzeszów
Piknik edukacyjny

25.06.2011 r., Zabrze.
Obwód Utrzymania Autostrady Kończyce, przy autostradzie A4

25-26.06.2011 r., Warszawa
Finałowy piknik edukacyjny w parku Szczęśliwickim

25.06.2011 r., Międzyzdroje
Piknik edukacyjny

25.06.2011 r., lotnisko pod Nową Wsią
Auto Turniej

26.06.2011 r., Łagów
Piknik edukacyjny

Wyślij SMS-a, zanim wyruszysz w podróż

Podróż na wakacje w "Weekend bez Ofiar" ułatwi usługa SMS Info. Pod numer 71551 (1 zł + VAT) abonenci wszystkich sieci mogą zgłaszać chęć otrzymywania informacji o sytuacji drogowej w wybranych regionach. W treści wiadomości należy wpisać kod województw, z których informacje chcemy otrzymywać. W jednym zgłoszeniu można umieścić do trzech kodów, oddzielając każdy z nich kropką, np. DS. OP. SL (dolnośląskie, opolskie, śląskie). W odpowiedzi otrzymamy informacje o utrudnieniach w ruchu na drogach krajowych, a w dniach 24-26 czerwca br. o pogodzie, korkach i objazdach. Kody województw: DS dolnośląskie, KP kujawsko-pomorskie, LB lubelskie, LS lubuskie, LD łódzkie, MP małopolskie, MZ mazowieckie, OP opolskie, PK podkarpackie, PL podlaskie, PM pomorskie, SL śląskie, SK świętokrzyskie, WM warmińsko-mazurskie, WP wielkopolskie, ZP zachodniopomorskie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki