SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Rejestracja "Anglika": Auta z kierownicą po prawej stronie nie będą w Polsce legalne

Rejestracja "Anglika": Auta z kierownicą po prawej stronie nie będą w Polsce legalne

30.07.2013, godz. 17:40
kierownica po prawej stronie, rejestracja anglika
foto:

Duże kontrowersje budzi pomysł na możliwość rejestrowania aut z kierownicą po prawej stronie. Czy to rozwiązanie jest bezpieczne dla uczestników dróg? Jakie zasady miałyby obowiązywać kierowców tego typu pojazdów? Między innymi o to kłócą się przedstawiciele władzy.

W czerwcu bieżącego roku światło dzienne ujrzał projekt zmian w ustawie dotyczącej prawa ruchu drogowego, przedstawiony przez resort transportu. Modyfikacje te miały za zadanie umożliwienie rejestracji w Polsce aut z kierownicą znajdującą się po prawej stronie pojazdu. Okazało się, że nie wszystkie resorty popierają te idee.

"Biorąc pod uwagę stopień rozwoju sieci dróg publicznych w Polsce, zwłaszcza fakt, iż przeważającą liczbę dróg stanowią drogi jednojezdniowe, dopuszczenie możliwości rejestrowania pojazdów z kierownicą po prawej stronie niewątpliwie negatywnie wpłynie na poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym" - twierdzi Jacek Dominik, pełniący funkcję wiceministra finansów.

>>> Jak nie zapłacić mandatu z fotoradaru straży miejskiej <<<

Ponad to pomysł ten godzi w interesy branży motoryzacyjnej - gdyby przepisy te weszły w życie, znacząco wzrósłby import aut używanych z krajów, gdzie obowiązuje ruch lewostronny, a to odbiłoby się na naszym rynku. Chodzi głównie o spadek sprzedaży aut nieużywanych oraz o różnicę cen między autami z kierownicą po prawej stronie, a tymi, które projektowane były do warunków ruchu lewostronnego.

Komisja Europejska wniosła skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE - na decyzję musimy jeszcze poczekać.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: