SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Rowerzysta może jechać pod prąd drogą jednokierunkową! Nowa ustawa już obowiązuje

Rowerzysta może jechać pod prąd drogą jednokierunkową! Nowa ustawa już obowiązuje

09.10.2015, godz. 13:48
Rowerzysta
Jazda na rowerze foto: EAST NEWS

Rowerzyści domagający się specjalnych praw na drogach, zyskali nowy przepis. Mogą teraz jechać jednokierunkową drogą pod prąd, ale tylko wtedy, gdy ograniczenie prędkości na takiej jezdni wynosi 30 km/h. Czy to oznacza, że wypadków z udziałem rowerzystów w przyszłości będzie jeszcze więcej?

Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym, przeprowadzona w lipcu bieżącego roku i wprowadzona już w życie, umożliwia poruszanie się rowerzystom pod prąd. Na szczęście dla bezpieczeństwa w ruchu, nie będzie to możliwe na każdej drodze. Nowe przepisy dotyczą jedynie ulic jednokierunkowych, na których ograniczenie prędkości wynosi 30 km/h.

Sprawdź: Jesienią Piesi i rowerzyści są najbardziej narażeni na drodze

Co więcej, takie jezdnie dopuszczające poruszanie się rowerzystów pod prąd, będą oznaczone poziomym znakiem P-27, a dodatkowo pod znakiem informującym o drodze jednokierunkowej, widnieć będą zamieszczone tabliczki o treści "Nie dotyczy rowerów".

Nowy przepis przez wielu kierowców jest uznawany za kontrowersyjny. Zdaniem niektórych wprowadzi zamęt i utrudni jazdę kierowcom samochodów. Jednak to dopiero czas pokaże, czy nadanie rowerzystom tego specjalnego przywileju przełoży się na większą liczbę wypadków z udziałem jednośladów.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: