SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Rozerwanie opony podczas jazdy. Jakie są przyczyny?

Rozerwanie opony podczas jazdy. Jakie są przyczyny?

08.08.2017, godz. 08:54
opona letnia Nokian zLine
opona letnia Nokian zLine foto: SuperAuto24.pl

Nagłe rozerwanie opony zdarza się rzadko, ale jest bardzo niebezpieczne. Co może być powodem? Z reguły mamy do czynienia z długotrwałymi zaniedbaniami – przede wszystkim jazdą na niedopompowanych oponach i brakiem regularnej kontroli opony pod kątem zużycia.

Najwięcej zdarzeń drogowych związanych z rozerwaniem opony występuje w okresie od połowy maja do końca września ze względu na wyższe temperatury. Do rozerwania opony może dojść nie tylko z powodu zaniedbań. Niespodziewany wystrzał może być też konsekwencją najechania przy wyższej prędkości na uszkodzenie jezdni lub leżący na niej przedmiot. Jak się zachować w takiej sytuacji oraz jak jej zapobiec?

Zawsze przy okazji zmiany opon warto dokładnie sprawdzić ich stan. Przede wszystkim stopień zużycia, czyli głębokość bieżnika oraz pod kątem widocznych uszkodzeń. Należy też skontrolować wiek opony. Maksymalną granicą jest 10 lat od daty produkcji. Po takim czasie guma traci swoje właściwości. Trzeba pamiętać, że nieprawidłowe przechowywanie opony może skrócić jej życie o wiele lat – wyjaśnia Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Przeczytaj: Dobry stan opon to oszczędność nerwów i pieniędzy

Istotnym elementem wpływającym negatywnie na zużycie opony jest nieprawidłowe ciśnienie. Szczególnie zbyt niskie powoduje szybsze zużycie opony. Dodatkowo wydłuża drogę hamowania i może zwiększać zużycie paliwa. Informacje na temat prawidłowego ciśnienia w oponach, jakie przewidział producent samochodu, można znaleźć na naklejce często umieszczanej na wewnętrznej stronie drzwi samochodu. Pomiarów należy dokonywać za pomocą manometru np. na stacjach paliw. Kierowca powinien także regularnie sprawdzać stan opon pod kątem nie tylko głębokości bieżnika, ale także wszelkich widocznych uszkodzeń.

Co robić, gdy nastąpi rozerwanie opony?

Po pierwsze powstrzymać instynkt i nie naciskać na hamulec. To mogłoby pogorszyć sytuację. Najlepiej trzymać mocno kierownicę i pozwolić, aby samochód sam wytracił prędkość, korygując jedynie tor jazdy. Można nawet dodać gazu. Celem oczywiście nie jest nabieranie prędkości, ale uniknięcie niekontrolowanego ześlizgnięcia się na pobocze – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Co robić, gdy auto już się zatrzyma?

Po zatrzymaniu samochodu należy jak najszybciej sprawdzić, czy miejsce, w którym stoi auto, jest bezpieczne, tzn. nie powoduje zagrożenia dla nas i innych uczestników ruchu. Jeśli tak nie jest, najlepiej spróbować przetoczyć się w odpowiednie miejsce (pod warunkiem, że znajduje się w odległości kilku do kilkunastu metrów), odpowiednio oznaczyć i zadzwonić po pomoc. Nawet jeśli są ranni, należy najpierw zabezpieczyć miejsce i dopiero wtedy dzwonić na numer alarmowy – dodają trenerzy.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Szkoła Jazdy Renault zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: