SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Rząd chce znieść tolerancję dla kierowców przekraczających prędkość o 10 km/h!

Rząd chce znieść tolerancję dla kierowców przekraczających prędkość o 10 km/h!

29.05.2014, godz. 14:56
Ograniczenie prędkości
foto: Jupiterimages

Nasi posłowie planują skończyć z tolerancją dla kierowców przekraczających prędkość. Do tej pory kary unikali kierujący, którzy dopuszczali się przekroczenia dopuszczalnej normy o 10 km/h. Urzędnicy uważają, że taka pobłażliwość zachęca kierowców do łamania przepisów.

Przypomnijmy, że tolerancję, która dopuszcza przekroczenie prędkości o 10 km/h bez ponoszenia konsekwencji wprowadzono w 2011 roku. Teraz rząd wycofuje się z tego pomysłu i granica ma wynosić 2,5 km/h. Posłowie chcą też, aby wysokość mandatów była ściśle powiązana z wysokością średniej pensji krajowej.

Przeczytaj też: Niemiecki radiowóz może zatrzymać nas w Polsce!

- Za przekroczenie prędkości o 0–10 km/h kara powinna wynosić 1,5 proc. średniej krajowej. Proponujemy też, aby tolerancja, zarówno w nocy, jak i w dzień, wynosiła 5 proc. dopuszczalnej prędkości – cytujemy za Dziennikiem Gazetą Prawną posła PO, Stanisława Żmijana.

W przypadku przekroczenia dopuszczalnej normy o zaledwie 2,5 km/h kierowca będzie karany mandatem w wysokości 53 zł, bez punktów karnych. Egzekwowanie nowych przepisów miałoby dotyczyć nie tylko policjantów, ale także i fotoradarów. Obecnie większość z nich robi zdjęcia w przypadku przekroczenia prędkości o około 25 km/h (wg ustawy nie mogą one rejestrować przewinień przekroczenia prędkości w zakresie 0-10 km/h). Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, czułość fotoradarów zatem znacznie wzrośnie.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: