SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Sam sprawdzisz historię każdego używanego auta! E-usługa Centralnej Ewidencji Pojazdów już w czerwcu

Sam sprawdzisz historię każdego używanego auta! E-usługa Centralnej Ewidencji Pojazdów już w czerwcu

09.04.2014, godz. 14:34
Skoda Fabia 1.9 TDI - przebieg 999 999 km
foto: Skoda Auto

Wkrótce każdy zainteresowany kupnem auta używanego, będzie mógł poznać jego historię. Sejm przyjął ustawę umożliwiającą uruchomienie e-usług "Historia Pojazdu" i "Bezpieczny autobus", dla samochodów zarejestrowanych w Polsce.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje nad wprowadzeniem użytecznego systemu. Pozwoli on na sprawdzenie tak istotnych cech aut, jak: pierwsza data rejestracji, informacje o stanie technicznym, ważność przeglądu i ubezpieczenia OC, czy wpis do ewidencji pojazdów kradzionych. Co więcej podany będzie także przebieg, jaki dany pojazd miał podczas ostatniej wizyty na przeglądzie.

Co zrobić, aby uzyskać dostęp do takich danych, w przypadku samochodu, którego zakupem jesteśmy zainteresowani? W przygotowywanej specjalnej e-usłudze (uruchomienie już w czerwcu), wystarczy podanie numeru nadwozia VIN oraz numer rejestracyjny pojazdu. Ten internetowy system będzie bezpłatny i znacznie uprości zakup aut z drugiej ręki.

Przeczytaj też: Złomowanie samochodu. Jak prawidłowo zrobić kasację auta, jakie warunki trzeba spełnić

MSW podkreśla, że powszechny dostęp do danych pozwoli zapobiec oszustwom sprzedawców. Wcześniej informacje o pojazdach były udostępnianie jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz właścicielowi lub posiadaczowi pojazdu. Niebawem dzięki usłudze on-line każdy będzie mógł prześwietlić dany pojazd. Co ważne - jak podkreśla resort - informacje o właścicielu lub posiadaczu wciąż będą tajne.

Ustawa pozwoli również na wprowadzenie e-usługi "Bezpieczny autobus". Rodzice wysyłający swoje dzieci na kolonie lub wycieczki, sprawdzą w niej m.in. czy autokar ma ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie OC. Dane będzie można także uzyskać przez internet, a dostęp do nich będzie możliwy tylko po podaniu numeru rejestracyjnego.

Internetowe usługi "Bezpieczny autobus" i "Historia Pojazdu" mają wystartować już w czerwcu.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: