SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Samochód dla niepełnosprawnego kierowcy: jakie systemy wspomagające musi mieć takie auto

Samochód dla niepełnosprawnego kierowcy: jakie systemy wspomagające musi mieć takie auto

04.04.2014, godz. 15:12
niepełnosprawny kierowca
foto: Super Express

Chociaż niektóre schorzenia wykluczają osoby niepełnosprawne z możliwości posiadania prawa jazdy, to jednak w wielu przypadkach takiej bariery nie ma. Często wystarczy odpowiednio dostosować auto do potrzeb osoby niepełnosprawnej, wyposażając je w specjalnie dobrany system wspomagający czynności, właściwy dla schorzenia danej osoby.

Najczęstszą przyczynę niepełnosprawności stanowią schorzenia układu krążenia, narządów ruchu oraz schorzenia neurologiczne. Relatywnie niższy jest udział procentowy osób z uszkodzeniami narządu wzroku i słuchu, z chorobą psychiczną i upośledzeniem umysłowym. W sumie odsetek osób niepełnosprawnych w Polsce wynosi ponad 12% (2011) mieszkańców, czyli 3,1 mln obywateli. Podobnie sytuacja kształtuje się w całej Europie.

Systemy wspomagające zmotoryzowanych niepełnosprawnych

- systemy pomagające przy wsiadaniu,
- mechanizmy sterujące, pozwalające kierowcy w pełni kontrolować samochód niezależnie od jego dysfunkcji. Do najpopularniejszych mechanizmów sterujących należą ręczny gaz i hamulec, często połączone z automatyczną lub manualną bezsprzęgłową skrzynią biegów,
- systemy do mocowania i przewozu wózków inwalidzkich,
- pozostałe urządzenia wspomagające, takie jak sterowanie regulacją foteli, klimatyzacji, szyb, lusterek itp. zwiększające ergonomię użytkowania pojazdu przez osobę niepełnosprawną.

Przeczytaj też: Zmiany w wydawaniu kart parkingowych dla niepełnosprawnych. Koniec z fałszerstwami

Jaki samochód jest najlepszy dla niepełnosprawnego

- Przede wszystkim powinien być to samochód z automatyczną skrzynią biegów. Auto takie najłatwiej przystosować do potrzeb osoby niepełnosprawnej, a jego prowadzenie daje największy komfort kierowcy. Samochód powinien być też maksymalnie zelektryfikowany: elektryczne regulacje szyb, fotela i lusterek bardzo poprawią ergonomię i ułatwią wprowadzanie modyfikacji, takich jak np. przenoszenie przycisków sterowania na kierownicę. Warto zwrócić uwagę na to, aby bagażnik był na tyle pojemny, żeby zmieścić wózek inwalidzki bez konieczności jego składania - często może to bardzo ułatwić przygotowanie do podróży - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto SKODA.

Samochód niepełnosprawnego kierowcy powinien być również odpowiednio oznaczony. Ułatwi to korzystanie z miejsc parkingowych przeznaczonych dla niepełnosprawnych. Wymagana do tego jest karta parkingowa, którą należy wyrobić w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Karta parkingowa niepełnosprawnego zawiera jego zdjęcie oraz imię i nazwisko. Na jej podstawie może on korzystać z miejsc parkingowych przeznaczonych wyłącznie dla osób niepełnosprawnych w Polsce i krajach Unii Europejskiej oraz ma możliwość niestosowania się do niektórych znaków drogowych.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: